Haber Detayı
12 Haziran 2019 - Çarşamba 00:41
 
“Öğrenme şenliklerinin amacı farkındalık oluşturmaktır”
Bingöl Valiliğinden yapılan açıklamada, Perşembe günü yapılacak öğrenme şenliklerinin amacının, bireylerde kendilerini geliştirme konusunda merak ve istek uyandırarak, öğrenmenin eğlenceli, yönünün fark edilmesini ve bireylerin öğrenme süreçlerine aktif olarak katılmasını sağlamak olduğu belirtildi.
GÜNDEM Haberi
“Öğrenme şenliklerinin amacı farkındalık oluşturmaktır”

Bingöl’de 3. Öğrenme Şenlikleri, Perşembe günü saat 10.00’da Hükümet Konağı bahçesinde başlayacak.

Şenlikler ile ilgili Bingöl Valiliğinden yapılan açıklamada, “Öğrenme şenliği, hayat boyu öğrenme faaliyetlerine katılımı arttırmayı hedefleyen, öğrenme fırsatları hakkında halkı bilgilendiren, eğlenerek öğrenmeyi teşvik eden, sanatsal ve kültürel gösteriler içeren programlı etkinlikler bütünüdür. Öğrenme Şenliği, bireylerde kendilerini geliştirme konusunda merak ve istek uyandırarak, öğrenmenin eğlenceli, yönünün fark edilmesini ve bireylerin öğrenme süreçlerine aktif olarak katılmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirilmektedir.

Öğrenme şenliklerini diğer öğrenme faaliyetlerinden ayıran en önemli özellik, öğrenme süreçlerine aktif olarak katılım olanağı sunmasıdır. Öğrenme Şenliklerini bir pazarlama kampanyası gibi de algılayabiliriz. Amacımız kişilerin yaparak, yaşayarak öğrenebilecekleri faaliyetlere katılımlarının özendirilmesi, öğrenmenin ne kadar ilgi çekici ve eğlenceli olduğu ile ilgili kamuoyunda farkındalık oluşturmaktır” denildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Hızla değişen toplumlarda hayat boyu öğrenme sosyal içerme ve işgücü piyasasına dâhil olabilme açısından çok önemlidir. Günümüzde temel becerilere sahip olmak ve okuryazar olmak, iyi bir iş bulmak için yeterli değildir. Günümüzün esnek ve güvencesiz işgücü piyasasında ‘istihdam edilebilir’ konumda kalabilmek için eğitim ve öğretime sürekli ihtiyaç vardır.

Bireylerin sadece ülkesindeki değil, dünyadaki toplumsal gelişmelere ve değişime uyum sağlamalarına yardımcı olmak, ekonomik ve sosyal yaşama aktif katılımlarını kolaylaştırmak, yaşamlarını daha etkin bir biçimde düzene koyma ve denetleme yeteneklerini geliştirmek ve sosyal açıdan dışlanmalarını engellemek için Hayat Boyu Öğrenmeye ihtiyaç duyulmaktadır.

Öğrenme Şenlikleri, öğrenme profilini ve hayat boyu öğrenme alışkanlığı kazanımını destekleyen faaliyetlerdir.

Öğrenme Şenliğinin ilimizde düzenlenmesi, ilimizin entelektüel seviyesini yükseltecek ve ilimizi çeşitli gruplar nezdinde cazibe merkezi haline getirecektir. Öğrenme Şenliğinin de katkısıyla üniversitemiz şehir dışından daha kaliteli öğrencileri çekecek, bilim ve sanat kuruluşları ilimizi tercih edecekler, ilimizin sunacağı zengin kültür ortamı kaliteli işgücü açısından ilimizin ‘yaşanılabilir’ olmasını sağlayacaktır. Bilgi, deneyim, kişisel deneme, oyunlar ve yaparak öğrenme şeklinde yoğun bir öğrenme ortamı hazırlamamız gerekir. Ayrıca öğrenme şenliği ortak çalışma kültürümüzü teşvik eder. İlimizdeki tüm kamu, yerel yönetim, üniversite, sivil toplum kuruluşları ve firmalar arasında işbirliği ve koordinasyonu artıracaktır.

Ülkemizde ilki 2013 yılında pilot olarak 4 ilde uygulanan öğrenme şenlikleri ilimizde üçüncü kez 13 Haziran Perşembe günü Valiliğimiz bünyesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde birçok kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla Hükümet Konağımızın bahçesinde düzenlenecektir. İlimizde düzenlenecek öğrenme şenliklerinde hem Halk Eğitim Merkezlerimizin bünyesinde açılan kurslarda yapılan ürünlerimizin, faaliyetlerimizin ve okullarımızın tanıtımını hem de kamu kurum ve kuruluşları ile üniversitemiz ve sivil toplum kuruluşlarımızın yaptıkları faaliyetlerin tanıtımını amaçlamaktayız.

​​İlimizin tanıtımına ciddi katkılar sunacağını umduğumuz ve ilimizde üçüncü kez düzenlenecek olan Öğrenme Şenliklerine tüm halkımız davetlidir.”

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Öğrenme, şenliklerinin, amacı, farkındalık, oluşturmaktır”,
Yorumlar
Haber Yazılımı