Haber Detayı
12 Şubat 2019 - Salı 00:42
 
Öğretim üyelerine dijital dersi zorunluluğu
Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, “dijital dönüşüm dersini hocalarımıza ve öğrencilerimize zorunlu hale getirdik. Örneğin, doçent olmak isteyen bir hocamız bu dersi almadan doçent olamıyor” dedi.
GÜNDEM Haberi
Öğretim üyelerine dijital dersi zorunluluğu

Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, “Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm Projesi” kapsamında pilot  seçilen sekiz üniversiteden biri olan Bingöl Üniversitesi'nin çalışmaları ve dijital dönüşüm projesi hakkında TRT GAP Diyarbakır Radyo'suna değerlendirmelerde bulundu.

Rektör Çapak, “Türkiye’de artık dijitalleşme çok önemli. Bununla ilgili 8 pilot üniversite olarak YÖK ile bir araya geldik. Başlangıçta hocalarımızı eğitimden geçirme kanaati oluştu ve bu safha tamamlandı. Hocalarımız dijital dönüşüm ile ilgili dersten geçtiler. Bu eğitimler, uzaktan eğitimler, Anadolu Üniversitesi tarafından verildi. Bu dersi hocalarımıza zorunlu hale getirdik. Örneğin, doçent olmak isteyen bir hocamız bu dersi almadan doçent olamıyor, doktor öğretim üyesi olmak isteyen bu dersi alamadan doktor öğretim üyesi olamıyor. Bunun nedeni de şu; gençlerimiz, ciddi anlamda dijital alanı kullanıyor, bilgisayar kullanıyor, cep telefonu kullanıyor. Hocalarımız bu işin gerisinde kalmasın, kendilerini yenilesin ve dersleri verirken de dijitalden, teknolojiden istifade etsin istiyoruz.

İkinci dönem de bütün öğrencilerimize, dijital okuryazarlık dersini zorunlu kıldık. Yeni gelecek öğrenciler de aynı dersi almak zorunda kalacaklar. Dijital okuryazarlıkla öğrenciler, üniversite dışında da bulunduğu her yerde dersleri tekrar edebilecek” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Öğretim, üyelerine, dijital, dersi, zorunluluğu,
Yorumlar
Haber Yazılımı