Haber Detayı
23 Kasım 2019 - Cumartesi 00:05 Bu haber 927 kez okundu
 
“Öğretmen; öğrencisinin içindeki cevheri sabırla işleyen sanatkârlardır”
İl Millî Eğitim Müdürü Rahmi Güney, “24 Kasım Öğretmenler Günü” dolayısıyla açıklama yaptı. Güney, “Öğretmen; sadece öğreten, bilgiyi nakleden değil, öğrencisinin içindeki cevheri sabırla işleyen sanatkârlardır” dedi.
GÜNDEM Haberi
“Öğretmen; öğrencisinin içindeki cevheri sabırla işleyen sanatkârlardır”

Güney, şunları söyledi: “Güney Mesajında; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Millet Mektepleri Başöğretmenliği’ unvanını aldığı bu müstesna günde, bu onurlu mesleği icra eden bir eğitimci olmanın kıvancı ile, bedeli hiçbir maddi karşılıkla ölçülemeyecek kadar değerli ve saygın bir meslek olan, hoşgörü ve sabır isteyen bu mukaddes görevde, öğretmenliği hakkıyla ifâ eden, tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler gününü en kalbi duygularımla kutluyorum.

 ‘Beşikten mezara kadar ilim tahsil etmeyi’ emreden, kalemin kılıçtan üstün olduğu bir medeniyetin mensupları olarak, tarih boyunca olduğu gibi bugün de öğretmenlerimize büyük değer veriyoruz. Zira öğretmen; sadece öğreten, bilgiyi nakleden değil, öğrencisinin içindeki cevheri sabırla işleyen sanatkârlardır. Medeniyetimizin güzelliklerini, kültürümüzün renkliliklerini yeni nesillere aşılayan, dünyanın özlem duyduğu huzurun mimarlarıdır.

Peygamber efendimiz bir hadisinde, “İlim talebi için yola çıkan bir kimse, dönünceye kadar Allah yolundadır.” diyerek, öğretmenin ve öğrenmenin önemini vurgulamış ve mesleğin kutsallığını ortaya koymuştur.

Aydınlık nesiller yetiştirmek için büyük sabır ve özveri gösteren, idealini ve heyecanını daima taze tutan değerli öğretmenlerimiz sayesinde, ülkemiz her alanda kalkınıp daha da güçlenecektir.  Gelişmiş ve müreffeh bir Türkiye hedefine ulaşmamızda, en büyük güvencemiz olan gençlerimizin geleceğe hazırlanmasında, eli öpülesi öğretmenlerimizin yeri kuşkusuz tartışılmaz.

Başöğretmen Atatürk, “Öğretmenler; yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” sözleriyle öğretmenlere çok önemli bir misyon yüklemiştir. Üstün sorumluluk, vatan ve millet sevgisiyle dolu olan öğretmenlerimiz, yurdumuzun dört bir yanında azim ve kararlılıkla, değerlerine sahip çıkan gençlerin yetişmesinde en büyük pay sahibidirler. Cehalete karşı verdikleri savaşta hiçbir zaman geri adım atmadan durmaksızın ve yorulmaksızın görev bilinciyle hareket eden öğretmenlerimiz;  Ülkemizin geleceği için güven ve umut vermeye dün olduğu gibi bugün de devam etmektedirler.

Bu duygu ve düşüncelerle, bu anlamlı gün vesilesiyle, öncelikle Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, vatan ve demokrasi aşkına şehit düşen öğretmenlerimizle beraber; ebedi aleme irtihal eden tüm öğretmenlerimizi rahmet, minnet ve şükranla yad ediyorum. Vatanın dört bir yanında fedakârca çalışarak bu ulvi görevi layıkıyla yerine getiren, uzun yıllar büyük bir hassasiyetle çalışarak öğrencilerini yetiştiren ve emekli olan tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü tebrik ediyorum.”

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Öğretmen;, öğrencisinin, içindeki, cevheri, sabırla, işleyen, sanatkârlardır”,
Yorumlar
Haber Yazılımı