Haber Detayı
03 Aralık 2021 - Cuma 17:22
 
OKULLARDA PANDEMİNİN ETKİSİ AZALTILMAYA ÇALIŞILIYOR
İl Müdürü Rahmi Güney; “Eğitimde Fark Oluşturan Rehberlik (EFOR) Projesi” ile ilgili açıklamalarda bulundu.
EĞİTİM Haberi
OKULLARDA PANDEMİNİN ETKİSİ AZALTILMAYA ÇALIŞILIYOR

Pandemi nedeniyle tüm dünyada özellikle eğitim alanında tahrip gücü yüksek etkilerin ortaya çıktığını belirten Güney, “iki yıl boyunca okulların kapalı kalması nedeniyle uygulanan uzaktan eğitimden çeşitli nedenlerden dolayı, yeterince verim alınamamış, yüz yüze eğitimden doğan boşluk doldurulamamıştır.

Okulların açılması ve yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte ilimizde de pandemi sürecinin etkilerinin araştırılması amacıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz Arge Birimi tarafından bir çalışma yürütülmüştür. Yapılan çalışmalar sonucunda, öğrencilerin okul ortamına yeniden adapte olma konusunda zorluk çektikleri, psikolojik ve sosyal alanda ciddi bir desteğe ihtiyaç duydukları, özellikle akademik başarı anlamında uzaktan eğitim sürecinin etkisiz kaldığı belirlenmiştir.

Bu kapsamda Sayın Valimiz Kadir Ekinci’nin talimatlarıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından okul müdürleri, öğretmenler, veliler, sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelinerek fikir alışverişinde bulunulmuş, yapılan paydaş analizleri sonucunda Arge Birimi, Ölçme ve Değerlendirme Merkezi, Rehberlik ve Araştırma Merkezi ortaklığıyla akademik başarının artırılması amacıyla “Eğitimde Fark Oluşturan Rehberlik” (EFOR) projesi geliştirilmiştir” denildi.

“AKADEMİK BAŞARININ ARTMASINA YÖNELİK ÇALIŞMALAR YAPILACAK”

Proje kapsamında öğrencilerin akademik başarılarının arttırılması için çalışmaların yürütüleceğini ifade eden Güney, “Bütçesinin Bingöl Valiliği tarafından karşılandığı üç yıl sürecek olan proje kapsamında ilimizde bulunan 94 ortaokul ve 45 lisede öğrenim gören öğrencilere yönelik çeşitli çalışmalar yürütülecektir.

2021-2022 eğitim öğretim yılında 7-8-11 ve 12. sınıflarda öğrenim gören 16269 öğrenciye toplamda 27 tane ölçme ve değerlendirme sınavı uygulanacak ve uygulanan sınavlar sonucunda proje ekibi tarafından okul ziyaretleri gerçekleştirilecek, öğretmenlerle toplantılar yapılarak, akademik başarının arttırılmasına yönelik rehberlik çalışmaları yürütülecektir.

Geçtiğimiz kasım ayı içerisinde ortaokul ve lise öğrencilerimize yönelik ilk ölçme ve değerlendirme sınavı uygulanmıştır. Oluşturulan proje ekibi tarafından il merkezi ve ilçelerimizde eş zamanlı olarak saha çalışmaları gerçekleştirildi. 13 gün süren okul ziyaretlerinde yaklaşık 1500 öğretmenimizle bir araya gelinerek, her bir öğrencinin sınav sonuçları ve yapılacak olan rehberlik çalışmaları konusunda istişare edildi.

Projenin en önemli ayaklarından birini oluşturan öğrenci koçluğu sistemi çerçevesinde, her öğrenci bir öğretmenle eşleştirilerek, öğrencilere bir sonraki ölçme ve değerlendirme uygulama sınavı için hedef koymaları sağlanmış, bununla beraber öğrencilerimizin sosyal, kültürel ve sportif yönlerinin de gelişmesi amacıyla yıl boyunca sürecek çeşitli etkinlikler planlanmıştır” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Rahmi Güney başkanlığında, ilçe milli eğitim müdürleri, il milli eğitim müdür yardımcıları, şube müdürleri, Arge Birimi, Ölçme ve Değerlendirme Merkezi, Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü çalışanları olmak üzere toplamda 54 kişiden oluşan bir proje ekibi kurulduğu belirtildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: OKULLARDA, PANDEMİNİN, ETKİSİ, AZALTILMAYA, ÇALIŞILIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı