Haber Detayı
24 Nisan 2022 - Pazar 16:38
 
ÖNLÜ: KÖY YOLLARI 7 OCAK’TAN BERİDİR KAPALI
HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü, Yayladere İlçesinde bulunan kapalı köy yolları ile ilgili meclise soru önergesi verdi.
GÜNDEM Haberi
ÖNLÜ: KÖY YOLLARI 7 OCAK’TAN BERİDİR KAPALI

 

Önergenin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından cevaplandırılmasını talep eden Önlü, Yayladere İlçesine bağlı bazı köylerin yollarının 7 Ocak’tan beridir kapalı olduğunu belirterek, köylülerin mağdur olduğunu söyledi.

Önlü, önergede şu ifadelere yer verdi: “Basına ve kamuoyuna yansıyan haberlere göre Bingöl’ün Yayladere ilçesine bağlı Yavuztaş, Çalıkağıl, Çatalkaya köylerinin ve Dikilitaş mezrasının 7 Ocak’tan bu yana kar nedeniyle yollarının kapalı olduğu, hayvancılıkla uğraşan köylülerin hayvanlarına yem alamadığı ve bu nedenle yetersiz beslenmeden dolayı birçok hayvanın telef olduğu, birçok hayvanın da yavru düşürdüğü ve köylülerin mağdur oldukları iddia edilmektedir. Köylüler taleplerini il ve ilçe özel idareye bildirdiklerini, ilçe özel idarenin önce “dozer yok” dediğini, daha sonra ise Kiğı’dan yolu açmak için eski bir dozer getirildiğini, ancak bu dozerin de çalışmaya başladıktan 2 gün sonra arıza yaptığını, arıza giderildikten sonra da dozeri kullanacak bir operatör bulunmadığını belirttiler.  Yine köyün tek sorununun yol olmadığını belirten köylüler yıl başından bu yana elektriklerinin de olmadığını, buzdolabı, çamaşır makinası ve süt sağma makinalarını çalıştıramadıklarını ifade ettiler.

Kamuoyuna yansıyan haberler sonrasında Yayladere Çalıkağıl, Çatalkaya, Yavuztaş köylüleriyle ve Dikilitaş mezrası köylüleriyle yaptığım görüşmelerde, köylüler 7 Ocak’tan bu yana kar nedeniyle yollarının kapandığını, İl,  ilçe özel idareleri ve kaymakamlıkla yapılan görüşmelerden de bir sonuç alınamadığını, her yıl aynı sorunların yaşanmasından kaynaklı umutlarını yitirdiklerini, üç köyde ve bir mezrada toplamda 200’ün üstünde hanenin yaşadığını, hastalık ya da acil bir durum oluştuğunda köylülerin kendi imkanlarıyla merkeze ulaştıklarını ve Bingöl’den hizmet alamayacaklarsa köylerinin aynı inanç, kültür ve dilin konuşulduğu, toplumsal ilişkiler ve akrabalık bağları olan Nazmiye ilçesine ve Dersim iline bağlanmasını talep ettiklerini belirttiler.

Yine 45 haneli Dikilitaş köylüleriyle yapmış olduğum görüşmelerde, hizmet alamadıkları için bir çok ailenin de kışın köyde yaşamak istemediğini, bu durumun köye dönüşleri etkilediğini,   hemen karşılarında bulunan Dersim’in Pülümür ve Nazmiye ilçelerine bağlı köylerin mezralarında dahi kimse yaşamazken yollarının açık olduğunu, geçmişte de Nazmiye ilçesine bağlanmaları noktasında ki taleplerinin görmezden gelindiğini belirttiler. Dikilitaş mezrası köylüleri ulaşımı, alışverişlerini dahi Nazmiye köyleriyle gerçekleştirdiklerini belirtirken köyün hangi il ve ilçeye bağlanacağına referandumla karar verilmesini istediklerini belirttiler.”

Önlü Bakan Soylu’ya şu soruları yöneltti:

“-Bingöl’ün Yayladere ilçesine bağlı Yavuztaş, Çalıkağıl, Çatalkaya köyü ve Dikilitaş mezrasının yollarının 7 Ocak 2022 tarihinden bu yana kapalı olduğu doğru mudur?

-Yaklaşık 4 ay gibi bir sürede köy yollarının açılmamasının gerekçesi nedir?

-Çalıkağıl ve Çatalkaya köylerinin yollarının açılması ve köye elektrik hizmeti verilmesi noktasında mevcut bir çalışma var mıdır? Var ise bu çalışmalar nelerdir? Yok ise çalışma olmamasının gerekçesi nedir?

-Köy yollarının kapalı olması nedeniyle hayvanlarına yem alamayan ve bu yüzden de hayvanlarını kaybeden köylülerin mağduriyetini giderme noktasında bir çalışma yürütüyor musunuz?

-Köylülerin talebi doğrultusunda Kiğı’dan eski bir dozer getirildiği, 2 gün sonra da dozerin bozulduğu daha sonrasında ise dozeri sürecek bir operatör bulunmadığı iddiaları doğru mudur?

-Bingöl İl İdaresi ve Yayladere ilçe idaresi envanterinde kaç dozer bulunmaktadır?

-Bingöl il idaresi ve Yayladere ilçe idaresinde kaç dozer operatörü görev yapmaktadır?

-Bingöl il özel idaresi ve Yayladere ilçe idaresinin yıllık bütçesi ne kadardır? Bu bütçenin ne kadarı yıllık olarak köylülerin sorunları için harcanmaktadır?

-Bingöl’ün Yayladere ilçesine bağlı Yavuztaş, Çalıkağıl ve Çatalkaya köylerine daha sağlıklı hizmet götürülebilmesi Dersim’in Nazmiye ilçesine bağlanması noktasında bir çalışmanız olacak mıdır?

-Bu köylerin coğrafi sınırları nasıl belirlenmiştir? Sınırlar belirlenirken toplumsal ilişkiler, akrabalık ilişkileri, inanç, kültür ve dil dikkate alınmakta mıdır?

-Bu köylerin Dersim’e bağlanması hizmetleri götürmede ve kamunun kaynaklarının harcanması noktasında daha düşük maliyet oluşturmayacak mıdır?

-Özellikle bölgede her yıl yaşanan yol kapanma ve elektrik sorunlarının giderilmesi noktasında ne tür önlemler alınmaktadır?

-Dikilitaş mezrasında yaşayan köylülerin Nazmiye ilçesine bağlanmalarına ilişkin referandum yapılması isteğini gerçekleştirecek misiniz?”

(Haber Merkezi)

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÖNLÜ:, KÖY, YOLLARI, 7, OCAK’TAN, BERİDİR, KAPALI,
Yorumlar
Haber Yazılımı