Haber Detayı
04 Kasım 2021 - Perşembe 16:27
 
ORGAN BAĞIŞINA DESTEK ÇAĞRISI!
Bingöl İl Sağlık Müdürlüğü ‘3-9 Kasım Organ ve Doku Bağış Haftası’ dolayısıyla açıklama yaptı.
SAĞLIK Haberi
 ORGAN BAĞIŞINA DESTEK ÇAĞRISI!

Organ bağışına destek verilmesi istenen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Organ Bağışı; bir kişinin hayatta iken serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesi ve bunu belgelendirmesidir.

Her yıl 3-9 Kasım tarihleri Ülkemizde Organ ve Doku Bağış Haftası olarak kutlanmaktadır. Ülkemizde ve dünyada tek tedavisi Organ Nakli olan hastalıklarla binlerce insan mücadele etmektedir. Organ nakli ile sağlığına kavuşabilecek olan hastalarımız organ bağışı sayısının yeterli düzeyde olmaması nedeni ile hayatlarını kaybedebilmektedir.

Bizim ya da en sevdiklerimizden birinin organ nakline ihtiyacı olursa ne yaparız? Onları yaşatmak için nelerden vazgeçebileceğimizi bir düşünün! Bir gün daha bizimle kalması için neleri feda edebileceğimizi ve bu durumdaki binlerce gözü yaşlı insanı düşünün!

Bir hastalık ya da görevini yapamayan bir organ nedeniyle hayatınızın risk altında olması, umutla o bağışlanacak organı beklemenin ümidi ya da ümitsizliği… Bunlar ancak tecrübeyle sabit kötü duygulardır. Maalesef ki kimin kapısının ne zaman çalınacağı belli olmayan ihtiyaçtır. Organ bağışı konusuna toplum olarak hassasiyet gösterilmeli, bizim ya da sevdiklerimizin organ nakline ihtiyacı olabileceği unutulmamalıdır.

Hayatın içinde insanların ne zaman neye ihtiyacı olacağı bilinemez. Buradan hareketle diğer insanların ihtiyaçlarına daha duyarlı yaklaşmanın gerekliliğine halkın ilgisini ve dikkatini çekmek ve organ bağışını arttırmak için 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası son derece önemlidir. Lütfen organ bağışına destek verelim duyarlılık gösterelim.

"Bırakacağınız En Güzel Miras, Hayatta İken Yapacağınız Organ Bağışıdır” diyerek,  Organ Bağışı bekleyen hasta ve yakınlarına umut ışığı olmak için organ bağışında bulunmak üzere il – ilçe sağlık müdürlükleri, kamu – özel – üniversite hastaneleri, aile hekimliği merkezleri ve toplum sağlığı merkezlerine başvuru yapılabilmektedir.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: , ORGAN, BAĞIŞINA, DESTEK, ÇAĞRISI!,
Yorumlar
Haber Yazılımı