Haber Detayı
20 Haziran 2019 - Perşembe 01:24
 
‘Özel şirkettir, gücümüz yetmiyor’ diyorlar
Muhtarlar Derneği Başkanı Abdullah Butaku, “Bingöl’ün üç milletvekiline de sesleniyorum. TEDAŞ AKSA’ya satılırken bir kanun çerçevesinde satılmadı mı? Kime gidiyorsak diyor ki; özel şirkettir gücümüz yetmiyor. Onu satarken bir kanun çerçevesinde sattınız. Eğer kanunda ‘milleti de size satıyoruz, istediğiniz kadar zulüm edebilirsiniz’ diye bir ibare varsa bizim de yapacağımız bir şey yok” dedi.
GÜNDEM Haberi
‘Özel şirkettir, gücümüz yetmiyor’ diyorlar

Bingöl Muhtarlar Derneği 14. olağan kongresi yapıldı. 24 yıldır muhtarlar derneği başkanlığı görevini yürüten Abdullah Butaku yeniden başkan seçildi. Butaku, aynı zamanda Doğu Anadolu Muhtarlar Federasyonu Başkanlığı ve Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini de yürütüyor.

Divan başkanlığını Bingöl Ziraat Odası Başkanı Mustafa Karaarslan’ın yaptığı kongrede konuşan Abdullah Butaku, muhtarların sıkıntılarını anlatarak milletvekillerinden ve kurumlardan beklentilerini sıraladı.

Bingöl Muhtarlar Derneğinin 1980 yılında kurulduğunu ve 12 Eylül darbesinden sonra kapatıldığını belirten Butaku, 1996 yılında derneği aktif hale getirdiklerini söyledi. Bingöl Muhtarlar Derneğinin Türkiye’de en iyi dernek seçildiğini ifade eden Butaku, “vatandaşlarımıza hizmet verebilmek için derneğimizi mesai saatleri içerisinde sürekli açık tutuyoruz. Hizmet verirken de hiçbir ücret talebinde bulunmuyoruz” dedi.

“ELEKTRİK İLE İLGİLİ SIKINTILAR GİDERİLSİN”

Muhtarlara seslenen Butaku, “sizden istirhamım aranızdaki husumete bir çizgi çizin. Köy muhtarı, köylüleri arasında ayrım yapamaz. Muhtarın eşit davranması lazım. Köylünün size bir işi düşüyorsa işini yapmak mecburiyetindesiniz.

Muhtar köyün aynasıdır. Sizler icraatçı değil, müracaatçısınız. Kurumlara gittiğiniz zaman gerekli müracaatlarınızı yapın. Ama şunu açık söylüyorum herhangi bir kurum müdürü haksız yere bir arkadaşıma hakaret ederse ona Bingöl sınırları içerisinde görev yaptırmayız. Ama bir arkadaşımız da kuruma gittiği zaman lütfen edep içinde hareket etsin. Onlarca sıkıntımız var, bu sıkıntıların çözümü için mücadele ediyoruz. FEDAŞ ile ilgili çok ciddi mücadeleler verdik. Bingöl’den yapılan uygulamalar Türkiye’nin hiçbir ilinde olmuyor. Haksız yere sistem üzerinden açma-kapama yapıp vatandaşlardan para alıyorlar. Bu konuda Enerji Bakanlığına da defalarca şikayette bulunduk. Gücümüz yettiğince mücadele ediyoruz” diye konuştu.

BİNGÖL MİLLETVEKİLLERİNE SESLENDİ

Konuşmasında Bingöl Milletvekillerine seslenen Butaku,  “Bingöl’ün üç milletvekiline de sesleniyorum. TEDAŞ AKSA’ya satılırken bir kanun çerçevesinde satılmadı mı? Kime gidiyorsak diyor ki; özel şirkettir gücümüz yetmiyor. Onu satarken bir kanun çerçevesinde sattınız. Eğer kanunda ‘milleti de size satıyoruz, istediğiniz kadar zulüm edebilirsiniz’ diye bir ibare varsa bizim de yapacağımız bir şey yok. Bingöl milletvekilleri, FEDAŞ ile ilgili sorunu çözmelidir. Cumhurbaşkanına mı söylerler, Enerji Bakanına mı söylerler. Bir çare bulsunlar. Burada bakım müdürü var, bazı şeyler için mücadele ediyor ama malzeme gelmeden o da bir şey yapamaz. Bugün birçok köyümüzün enerji nakil hatları yerde duruyor. Köylere hizmet götürme birliğimiz var, burada sınırlı sayıda bir para gelmiş. Para bu şekilde gelirse bazı köylerimizin yolları 45-50 yıl sonra asfaltlanabilecek. Yamaç yolu bu sene yapıldı o da 5 kilometre. Bingöl’ün 768 kilometre yol ağı var. Eğer her yıl 5 kilometre yaparlarsa düşünün kaç yılda bu yollar biter. Bizim ciddi sıkıntılarımız var. İl özel idaresinde kepçe var operatör yok. Böyle bir şey olamaz. Boş gezen bir sürü operatör var. Doğu Anadolu’daki arkadaşlarla zaman zaman görüşüyorum, bu sıkıntı bütün illerde yok. Kendi şahsımız adına bir şey talep etmiyoruz, ilimiz için taleplerde bulunuyoruz ” ifadelerini kullandı.

RİSKLİ YAPILAR TESPİT EDİLSİN

Seçimden önce tüm illerde riskli yapıların tespit edilmesi konusunda bir yasanın çıktığını belirten Butaku, “ben bugüne kadar Bingöl’de bir çalışmanın yapıldığını görmedim. Bingöl birinci derecede deprem kuşağında. Eğer bugün bu çalışmayı yapmazsan, riskli yapıları ortaya çıkarmazsan, yarın deprem olduğunda ve o depremin altında insanlarımız kaldığında kusura bakmayın ne Cumhurbaşkanlığından ne meclisten kimse başsağlığına gelmesin. Riskli yapıların tespit edilmesini istiyoruz” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Özel, şirkettir,, gücümüz, yetmiyor’, diyorlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı