Haber Detayı
22 Ocak 2020 - Çarşamba 00:12 Bu haber 1801 kez okundu
 
Pakdemirli: Ceza kesme yetkimiz yok
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kiğı Barajı ve HES enerji tünelinde suların boşaltılmasıyla Kiğı’da meydana gelen balık ölümleri ile ilgili baraja ceza kesme yetkilerinin bulunmadığını söyledi.
GÜNDEM Haberi
Pakdemirli: Ceza kesme yetkimiz yok

Kiğı Barajı ve HES enerji tünelinde suların boşaltılması nedeniyle meydana gelen balık ölümleri, CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır tarafından meclise taşınmıştı.

Soru önergesine yanıt veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, baraj suyunun boşaltılması nedeniyle balık ölümlerinin yaşandığını belirterek, özel barajlara ceza kesme yetkilerinin bulunmadığını ifade etti.

Bakan Pakdemirli, şunları söyledi: “DSİ tarafından Kiğı Barajı ve HES enerji tünelinin durumunun incelenmesi için 13.11.2019 tarihinde enerji tünelindeki su boşaltılmıştır. Enerji tünelinin boşalmasıyla birlikte Yedisu HES işletmesine gelen su miktarı kesilmiş olup sadece yan derelerden gelen az miktarda su kalmıştır. 19.11.2019 tarihinde Yedisu HES bu fırsattan istifade ederek, su yapılarında bulunan ızgaraları temizlemek amacıyla gölde bulunan suyu enerji amaçlı kullanmıştır.

Gölün tabanında kalan bir miktar su dip savak kapakları açılarak tahliye edilmiştir. Bu esnada göl tabanında biriken bir miktar mil Yedisu HES çıkış suyuna gelerek nehir yatağını kapatmıştır. Bu olay neticesinde bir miktar (60-70 kg) balık ölümü gerçekleşmiştir. İlçe halkının da katılımıyla nehir yatağındaki balıkların büyük bölümü toplanmıştır.

25.11.2019 tarihinde Bingöl İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Kiğı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli tarafından gerekli incelemeler yapılmış ve tutanaklar tutulmuştur.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli ile beraber tekrar dip savak açılarak nehir yatağına su verilmek istenmiş, dip savak açıldığında komple mil geldiği görülünce dip savaktan su verilemeyeceği kanaatine varılmıştır.

Dip savak kapatılmış, nehir yatağına sadece ünite drenajından geçici olarak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli tarafından yeterli görülen miktarda su verilmiştir. Göl seviyesi balık geçidi su alma seviyesine erişince nehir yatağına normal seviyede can suyu verilmiştir.

Yedisu HES, 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu ve bu Kanuna istinaden çıkarılan Elektrik Piyasasında Üretim Faaliyetinde Bulunmak Üzere Su Kullanım Hakkı Anlaşması İmzalanmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik hükümleri çerçevesinde, Bingöl sınırları içerisinde yüklenici firma tarafından işletilmekte olan bir tesistir. Yönetmelik hükümleri çerçevesinde özel sektör tarafından yapımı gerçekleştirilen/gerçekleştirilecek HES’lerde gerekli cezai yaptırımlar konusunda, bakanlığımızın herhangi bir tasarrufu bulunmamaktadır.

Konu ile ilgili olarak 25.11.2019 tarihinde Bingöl İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Kiğı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli tarafından gerekli incelemeler yapılmış, tutanaklar tutulmuş olup ilgili kurumlar tarafından yasal işlemler devam etmektedir.

Kiğı Barajı ve HES enerji tünelindeki çalışmalar tamamlanmış olup enerji üretimi ile Yedisu HES’in enerji üretimi yapmasıyla dere yatağında bulunan miller temizlenmiştir.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Pakdemirli:, Ceza, kesme, yetkimiz, yok,
Yorumlar
Haber Yazılımı