Haber Detayı
15 Şubat 2020 - Cumartesi 00:32
 
Pakdemirli, müjdeleri sıraladı
Bingöl Üniversitesi Recep Tayip Erdoğan Kongre Merkezinde düzenlenen “Bingöl Sektör Buluşması” toplantısına katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarım ve hayvancılık konusunda önemli müjdeler verdi. Bekir Pakdemirli, tarım ve hayvancılık konusunda Bingöl’de yapılan yatırımları anlattı.
GÜNDEM Haberi
Pakdemirli,  müjdeleri sıraladı

“Bingöl’e müjdelerle geldik” diyen Pekdemirli, “Tarım Kredi Kooperatif Marketi açılması, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının desteklenmesi, 3,5 Milyon TL hibeyle 19 yeni ahır-ağıl yapımı projesini tamamlayacağız, 18 üreticiyi 54 baş damızlık koç projesinden faydalandıracağız, Guldar Domatesinin coğrafi işaret çalışmalarını tamamlayacağız, Genç ilçesinde 2 bin 300 dekarlık alanda Üzüm bağlarının rehabilitasyonu çalışmalarını yapacağız, 123 adet mobil süt sağım makinesinin dağıtımı yapılacak, Çiftçilerimize dağıtılmak üzere 1,2 milyon TL’lik yüzde 50 hibeli yem bitkileri tohumu alınacak, Ağaçeli Mesire yerini tesis edeceğiz, Orman köylerinde yaşayan 35 ailemize 1 milyon lira hibe desteği sağlayacağız, Yamaç köyüne 50 dekar alanda badem ve ceviz fidanı ekeceğiz. Bakımları 3 yıl süreyle bize ait olmak üzere 49 yıllığına sizlerin istifadesine sunacağız” dedi.  

“FINDIKTAN 1,5 MİLYAR LİRA KATKI SAĞLANDI”

Fındık üretiminden ülke ekonomisine katkı sağlandığını söyleyen Bakan Pakdemirli, “Toprak mahsulleri ofisi son 2 yıldır fındıkla ilgili çok başarılı bir politika yönetiyor. Ve üretimcimiz bu anlamda son derece memnun. Geçen sezon Toprak Mahsulleri Ofisi 16-17 liradan fındığı almıştı ve bunun yurt dışına pazarlanması sayesinde de 1,5 milyar lira Türkiye ekonomisine katkı sağlamıştı. 1 Mart 2020 tarihinden itibaren 20,5 liradan arzu edenlerin kullanımına açıyoruz. Toprak mahsulleri ofisi 1 Mart itibariyle başlıyor, bunu buradan duyuralım” şeklinde konuştu.

İl Sektör Toplantısı daha sonra basına kapalı bir şekilde devam ederken, Bakan Pakdemirli’ye AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Vali Kadir Ekinci, Bingöl AK Parti Milletvekili Feyzi Berdibek, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak ve kentteki kurum amirleri eşlik etti.

“TÜM ÜLKEDE DENETİM SEFERBERLİĞİNE BAŞLIYORUZ”

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Bingöl’e gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Tüm ülkede ürün bazlı denetim seferberliğine başlıyoruz. Altı gün devam edecek denetim seferberliğine pazartesi itibarıyla başlıyoruz." dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli şunları kaydetti: "TMO 2 sezondur fındıkla ilgili çok başarılı bir politika yönetiyor ve üreticimiz bu anlamda son derece memnun. Geçen sezon TMO 16,5-17 liradan fındığı almıştı ve bunun yurt dışına pazarlanması sayesinde de 1,5 milyar lira Türkiye ekonomisine ve bilançosuna bir artı sağlamıştı. Şimdi elimizde bir miktar stok var. Bu stokları da bir şekilde yeni sezona hazırlanabilmek için elimizden yavaş yavaş çıkarmamız gerekiyor. O yüzden 1 Mart 2020 tarihinden itibaren 20,50 liradan bunu arzu edenlerin kullanımına, istifadesine açıyoruz. 20,50 liradan TMO fındığını pazarlamaya 1 Mart itibarıyla başlıyoruz."

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Pakdemirli,, , müjdeleri, sıraladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı