Haber Detayı
08 Şubat 2019 - Cuma 00:13
 
Pilot üniversite proje çağrısına çıktı
Bingöl Üniversitesi, Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programı kapsamında proje çağrısına çıktı.
GÜNDEM Haberi
Pilot üniversite proje çağrısına çıktı

Bingöl Üniversitesinden yapılan duyuruda, Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programı kapsamında 1. Çağrı Dönemi’nde kabul edilen projeler dikkate alınarak amaç ve hedefler doğrultusunda tamamlayıcı nitelikte olacak şekilde yeni proje başvurularının alınacağı belirtildi. proje başvurularının 13 Mart 2019 tarihine kadar kabul edileceği bildirildi.

Proje başlıkları şöyle sıralandı:

-Bölgeye özgü ana arı çeşidinin geliştirilmesi.

-Arı hastalıkları ve zararlılarının belirlenmesi ve mücadelesine yönelik yöntemlerin geliştirilmesi.

-Arı ve arı ürünleri reklam, pazarlama stratejilerinin geliştirilmesi.

-Ana arı ve arı ile ilgili ürünlerin (Propolis, Polen, Arı Sütü, Arı Zehri, vb.) üretimi, depolanması, hijyen, verim ve kalitesinin  arttırılması.

-Bölge arıcılarının sosyal ve ekonomik yaşamlarını iyileştirilme uygulamaları.

-Arılıklarda ihtiyaç duyulan enerji gereksinimlerinin karşılanmasına yönelik ekonomik ve uygulanabilir sistemler.

-Arı ve arı ürünleri tabanlı; ticari potansiyeli yüksek, pratikte uygulanabilir ve sürdürülebilir gıda takviye ürünleri,  tamamlayıcı tıp ürünleri ve yöntemlerinin geliştirilmesi.

-Yeni arı besleme ürünlerinin geliştirilmesi (mevcut besleme yöntemlerine alternatif olacak ve iklim koşullarına dayanıklılık sağlayacak, sentetik-yarı sentetik ve doğal arı besleme ürünlerinin geliştirilmesi vb.)

-Arı ürünlerinin bölgesel orijininin tanımlanmasına yönelik sistemlerin geliştirilmesi (Bingöl’e özgü arı ürünlerinin tanımlanmasına olanak sağlayacak morfolojik, kimyasal ve moleküler tabanlı sistemlerin geliştirilmesi).

-Arıcılığa yönelik girişimci kadın sayısının artırılması stratejilerin geliştirilmesi [mutfak (füzyon ürünler) stratejileri, uzman arı ve arı ürünleri üreticisi vb.)]

-Cezaevi hükümlü ve tutuklularının rehabilitasyonu ve meslek kazanımında arıcılığa yönelik stratejilerin geliştirilmesi.

-Bingöl arı turizminin geliştirilmesine yönelik, katma değeri yüksek, uygulanabilir ve sürdürülebilir çalışmalar.

-Bölgeye özgü ticari potansiyele sahip, katma değeri yüksek, uygulanabilir ve sürdürülebilir arı ve arı ürünleri tanıtım materyallerinin üretilmesi (farklı ambalaj ekipmanları, petekler, kovanlar, hediyelik eşya, oyuncak, süs, vb.)

-Arı ürünlerinden ekonomik değeri yüksek hedef etken madde üretimi.

-Bingöl balının standartizasyonu kapsamında belirlenen ve uygulamaların yapıldığı alt havzalardaki arı ürünlerinin kalitesine etki eden kalıntıların tespitine yönelik çalışmalar.

-Sabit arıcılığa yönelik iyileştirilmiş arılık alanlarının tespiti ve yeni alanların oluşturulması.

-Arı refahı ve kovan verimini arttıracak yenilikçi, fonksiyonel kovan ve peteklerin geliştirilmesi, arı davranışlarını izleme sistemlerinin geliştirilmesi.

-Arı ve arı ürünleri ile ilgili (kurum içi) kurumsal alt yapı projeleri (programın önceden belirlenen kısa, orta ve uzun vadeli hedefleri doğrultusunda, pikom birimi bünyesinde veya ortaklığında (program ile  ilişkili olarak çalışılacak birimler tarafından) sunulabilecektir.

-Bingöl balının standartizasyonu kapsamında belirlenen ve uygulamaların yapıldığı alt havzalardaki balın kalitesine etki eden floristik ve bitki analizleri ile ilgili bütüncül çalışmalar.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Pilot, üniversite, proje, çağrısına, çıktı,
Yorumlar
Haber Yazılımı