Haber Detayı
13 Ocak 2020 - Pazartesi 23:47 Bu haber 1331 kez okundu
 
Saman fiyatı, göçe yol açtı
Bingöl’ün Karlıova ilçesindeki besiciler, artan saman ve yem fiyatları nedeniyle bu yıl hayvanlarını Güneydoğu illerine götürdü.
GÜNDEM Haberi
Saman fiyatı, göçe yol açtı

Hayvancılığın merkezi olarak bilinen Karlıova ilçesinde hayvancılık yapan vatandaşlar, bu yıl artan saman ve yem fiyatları nedeniyle hayvanlarını Diyarbakır, Batman, Şanlıurfa gibi illere götürdü.

Kar yağışının en yoğun ve kış mevsiminin en sert geçtiği Karlıova ilçesinde,  saman ve yem fiyatları nedeniyle çaresiz kalan besiciler, çareyi hayvanlarını sıcak bölgelere götürmekte buldu. Saman tonunun bin liranın üzerine çıktığını anlatan besiciler, alım güçlerinin olmadığını ve çaresiz kaldıkları içinde hayvanlarını sıcak bölgelere götürdüklerini söyledi.

Yaz mevsiminde göçerlerin hayvanlarını Karlıova ilçesine getirdiklerini ve kış ayına yakın dönemde de geldikleri illere geri gittiklerini anlatan besiciler, “Saman ve yem fiyatları nedeniyle biz de göçer hayatı yaşamaya başladık. Karlıova ilçesinde birkaç aile dışında neredeyse tüm besiciler hayvanlarını sıcak illere götürdü. Çünkü başka çaremiz kalmadı. Alım gücümüz yok. Fiyatlar neredeyse ikiye katladı. Bu çaresizlik içerisinde yapılacak bişey yok. Bizde çareyi başka yerlere gitmekle bulduk. Havaların ısınmaya başlamasıyla da tekrar hayvanlarımızı geri getireceğiz. Ayrıca geçen yıl çok yoğun ve sert bir kış geçirdik. Bu yıl da aynı durum yaşanmış olsaydı çok sıkıntılar yaşayacaktık. Ancak bu yıl kış iyi geçti ama biz tedbiri almıştık zaten” diye konuştular.

Karlıova ilçesinde imkanı olmayan birkaç aile ise, yaz mevsiminde topladıkları saman ve aldıkları yemle hayvanlarına bakmaya çalıştığı görüldü.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Saman, fiyatı,, göçe, yol, açtı,
Yorumlar
Haber Yazılımı