Haber Detayı
12 Şubat 2020 - Çarşamba 00:16 Bu haber 369 kez okundu
 
Şap aşılama kampanyası
Bingöl Tarım ve Orman Müdürlüğü, 'Bölgesel Risklerin Azaltılmasına Dayalı Şap Hastalığının Kontrol ve Eradikasyon Projesi' kapsamında şap aşılama kampanyası başlatıldığını belirtti.
GÜNDEM Haberi
Şap aşılama kampanyası

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 81 ilde 'Bölgesel Risklerin Azaltılmasına Dayalı Şap Hastalığının Kontrol ve Eradikasyon Projesi'nin uygulamaya konulduğu belirtildi.

Proje kapsamında,  Bingöl merkez ve 7 ilçede 10 Şubat-15 Mayıs 2020 tarihleri arasında büyükbaş hayvanlara yönelik olarak ‘Şap Aşılama Kampanyası’ kampanyası düzenleneceği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Kampanya ile birlikte aşısız annelerden doğan yavrulara 2 haftalıktan, aşılı annelerden doğan ve yaşamının ilk günlerinde ağız sütü (heriş) alan yavrulara ise 2 aylıktan itibaren olmak üzere tüm sığır cinsi hayvanlar şap hastalığına karşı aşılanacaktır.

Ayrıca Şap Aşılama Kampanyasına eş zamanlı olarak 'Sığırların Nodüler Ekzantemi (LSD) Hastalığının Kontrolü ve Önlenmesi Projesi' çerçevesinde düzenlenecek olan "Sığırların Nodüler Ekzantemi Aşılama Kampanyası" ile il genelinde 3 aylık yaştan büyük tüm sığır cinsi hayvanlar 15 Mayıs 2020 tarihine kadar aşılanacaktır. Aşılama kampanyası tamamlandıktan sonra 3 aylık yaşa gelen buzağıların aşılamaları yılsonuna kadar sürdürülecektir.

Halk arasında 'Tabak' olarak da bilinen şap hastalığı bütün çift tırnaklı hayvanlarda rastlanan çok bulaşıcı viral bir hastalıktır. Ağızda, tırnakta ve memelerde yaralar oluşturan bu hastalık; et veriminde 30-45, süt veriminde 15-35 arasında verim kayıplarına neden olur. Özellikle genç hayvanlar hastalığa karşı son derece hassas olup, ölümlere yol açabilir.

Sığırların Nodüler Ekzantemi (LSD) oldukça bulaşıcı viral bir hastalık olup, deride yumruların ve nodüllerin (kabarcık) görülmesi ile karakterizedir. İhbarı mecburi bir hastalık olan LSD hastalığına yakalanan hayvanlar tazminatlı olarak itlaf edilir. Hastalıktan korunmanın en önemli iki yolu, hayvanların hastalığa karşı aşılanması ve bulaşmada rol oynayan sineklerle mücadeledir.

Sığır cinsi hayvanların yurtiçi nakillerinde; 'Veteriner Sağlık Raporu' bulundurmak mecburidir. Bu raporu alabilmek için sığır cinsi hayvanlar, yılda iki defa şap aşısı ve bir defa LSD aşısı ile aşılanmış olmak zorundadır.

Üreticilerimizin kampanya döneminde hayvanlarına aşı yaptırmaları 5996 sayılı kanun gereğince mecburi olup, aksi takdirde cezalı duruma düşeceklerdir. Daha ayrıntılı bilgi almak isteyen hayvan sahiplerinin, İl Müdürlüğümüz Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şubesine ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize müracaat etmelerini bekliyoruz.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Şap, aşılama, kampanyası,
Yorumlar
Haber Yazılımı