Haber Detayı
20 Ekim 2020 - Salı 20:37
 
Senaryo yarışmasında birincilik Bingöl’ün
Muğla Sinema ve Fotoğraf Sanatı Derneği (MUSFOD) ve İdyma Çağdaş Sanat Derneği (İÇSD) tarafından düzenlenen “İdyma Kısa Film Senaryo Yarışması”nı, Bingöl’den katılan Nagihan Korkutata “Ton Farkı” adlı eseriyle kazandı.
GÜNDEM Haberi
Senaryo yarışmasında birincilik Bingöl’ün

Türkiye’de son yıllarda hızla artış gösteren kadına şiddet konusunda farkındalığın artırılmasına katkı sağlamak amacıyla Muğla Sinema ve Fotoğraf Sanatı Derneği ile İdyma Çağdaş Sanat Derneği’nin ortaklaşa düzenledikleri kadına fiziksel ve psikolojik şiddet temalı “1. İdyma Kısa Film Senaryo Yarışması” sonuçlandı.

15 Ağustos 2020 - 15 Eylül 2020 tarihleri arasında başvuruların yapıldığı yarışmaya, Türkiye’nin çeşitli illerinden, şartnameye uygun bulunan 49 senaryo katıldı. Ön eleme sonucu finale kalan eserler içinden, yarışmaya Bingöl’den katılan Nagihan Korkutata’ya ait “Ton Farkı” adlı eser birinci seçildi.

Kazanan senaryonun çekimleri RGB Film Yapım tarafından Akyaka’da gerçekleştirildi. Filmin sanat yönetmenliğini Kazım Akşar üstlenirken, yönetmenliğini Ali Murat Günay yaptı. Filmin başrolünde, tiyatro sanatçısı ve DJ Berna Öztürk yer aldı.

İdyma Çağdaş Sanat Derneği’nden yapılan açıklamada, “Filmin, son başvuru tarihi 13 Kasım 2020 olan “10. Avrupa Birliği İnsan Hakları Kısa Film Yarışması”na katılımı sağlanacaktır.
07 Kasım 2020 tarihinde düzenlenmesi planlanan ödül töreni ve film gösterimi ise, Valilik tarafından 81 il genelindeki tüm derneklere gönderilen, etkinliklerin 01 Aralık 2020 tarihine kadar durdurulması konulu resmi yazısı sebebiyle, ileriki bir tarihe ertelenmiştir. Pandemi süreci ve valilik izinleriyle ilgili yeni resmi açıklamalara göre, ödül töreni ve film gösterimine ilişkin gelişme ve duyurular tekrar yapılacaktır” denildi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Senaryo, yarışmasında, birincilik, Bingöl’ün,
Yorumlar
Haber Yazılımı