Haber Detayı
13 Ekim 2020 - Salı 18:19
 
“Servi Pekmezi için coğrafi işaret alınmalı”
Yapılan bir araştırmada üstün kalitede olduğu belirlenen Servi Pekmezi için coğrafi işaretleme ve patent çalışmaları yürütülmesi gerektiği belirtildi.
GÜNDEM Haberi
“Servi Pekmezi için coğrafi işaret alınmalı”

Bingöl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünden Prof. Dr. Muharrem Ergün ve Araştırma Görevlisi Zahide Süslüoğlu ile Bingöl Tarım ve Orman Müdürlüğünden Ziraat Yüksek Mühendisi Cafer Kalan’ın “Bingöl İlinin Servi Yöresinde Geleneksel Yollarla ile Üretilen Ak Dut Pekmezlerinin Bazı Fiziksel ve Kimyasal Özelliklerinin Belirlenmesi” başlıklı çalışmalarında, Servi Pekmezinin üstün kaliteye sahip olduğu belirtilerek, bu pekmez için coğrafi işaretleme ve patent çalışmaları yürütülmesi gerektiği belirtildi.

Türk Tarım ve Doğa Bilimleri Dergisinde 2019 yılında yayınlanan çalışmada, materyal olarak Genç İlçesi Servi yöresinden temin edilen 12 farklı taze ak dut pekmezi kullanıldı. Pekmezler üreticilerden 2018 yılının Temmuz ayında temin edilerek cam kavanozlar içinde oda koşullarında muhafaza edilip laboratuvar analizleri 2-3 ay içerisinde gerçekleştirildi.

Yöresel gıda ürünlerinin popülaritesinin her geçen gün arttığı belirtilen çalışmada, şu ifadelere yer verildi: “Bu artışın sebebi tüketicilerin doğal yani katkısız ürünlere olan teveccühünün artmasından kaynaklanmaktadır. Bu ürünlerin üretimi ve tüketimi, hijyen şartlarının iyileştirilmesi ve standart ürünlerin elde edilmesi ile daha yüksek bir seviyeye ulaştırabilir. Hem ülkemiz hem de Avrupa Birliği bu tür yöresel ürünlerin üretilmesini ve coğrafi işaretlemesini teşvik etmektedir. Servi yöresinden elde edilen bu pekmezlerin şeker ve fenolik madde bakımından zenginliği ve en önemlisi de bazı örneklerin HMF değeri bakımından düşük değerlere sahip olması bu yöreden elde edilen pekmezlerin üstün kalite özelliklerine sahip olduğunu göstermektedir. Bu nedenle Servi yöresinde elde edilen bu pekmezler için coğrafi işaretleme ve patent çalışmalarına bir an önce başlanılması gerekmektedir.”

PEKMEZ ÜRETİM ŞEKLİ

Pekmez üretim şekli ile ilgili şu bilgiler paylaşıldı: “Pekmez üretimi için yörede yetişen ak dut ağaçlarından elde edilen dutlar kullanılmaktadır. Dutlar yere temas etmeden çadır veya bez kumaş kullanılarak toplanmaktadır. Pekmez üretim aşamasında dutlara ¼ oranında su ilave edilerek ısıl işlem uygulanır. Daha sonra karışım, dip tutmaması, böylece yanık kokusu oluşmaması için tahta bir kürekle sürekli karıştırılarak meşe odunu ile ısıtılan kazanlarla belirli bir süre kaynatma işlemine tabii tutulur. Kaynamakta olan pekmez şırasının yüzeyinde oluşan köpükler bir kaşık yardımı ile uzaklaştırılır. Karışımın yapısındaki ağdalaşmadan ve yüzeyde oluşan kırmızımsı köpükten pekmezin kıvama geldiği anlaşılır (Anonim 2018). Kaynatılmış dutlar soğumaya bırakılır ve sıcaklık 40 ile 50 °C olunca, yabani söğüt ağacının ince dallarından yapılmış sepetlere konularak ve üzerlerine tahta, taş vb. ağır yüklükler konarak süzülür ve akabinde şıra elde edilir. Elde edilen şıra önce elekte sonra tülbentten geçirilerek tekrar süzülür. Süzme işlemleri tamamlanan şıra daha önce yanmış meşe odununun közünde 20-30 dakika daha kaynatılarak koyulaştırılır. Devamında şırayı soğutmak ve içerisindeki suyun buharlaşmasını sağlamak amacıyla tahta kepçeyle karıştırılır. Sonrasında toprak damlarda yayvan kap veya tepsilere (sini) boşaltılarak renk, aroma ve uygun kıvamın oluşması için 1-2 gün arası güneş altında (yağışsız günlerde) bekletilir. Pekmezler bir kez daha süzme işlemine tabii tutularak saklama kaplarına doldurularak muhafaza edilir.”

Bingöl Tarım ve Orman Müdürü Burhan Bahadır da, 2018 yılında yaptığı bir açıklamada, Servi Pekmezi için Türk Patent Enstitüsüne Coğrafi İşaret ve Tescil Belgesi almak için müracaata bulunulacağını belirtmişti.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Servi, Pekmezi, için, coğrafi, işaret, alınmalı”,
Yorumlar
Haber Yazılımı