Haber Detayı
16 Temmuz 2018 - Pazartesi 18:11
 
Silikozis hastaları için destek çağrısı
Taşlıçay köyünde yaşayan silikozis hastalarına destek olan Semiramis Karaarslan, iki hastanın tekerlekli sandalyeye ihtiyacının olduğunu söyledi.
SOLHAN Haberi
Silikozis hastaları için destek çağrısı

Eğitim ve Toplum Gönüllüsü Semiramis Karaarslan, silikozis hastalarına umut olmaya devam ediyor.

İstanbul’da havalandırmasız kot beyazlatma atölyelerinde çalışırken ölümcül silikozis hastalığına yakalanan binlerce kişi, hastalıklarına çare beklerken, bugüne kadar silikozis hastalarının en büyük destekçisi Semiramir Karaarslan oldu.

Silikozis hastalarının hakları için yıllardır mücadele eden Karaarslan, dün yeni bir hastaya umut oldu.

Karaarslan, Bingöl Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ayçiçek’in vefat eden kardeşinin kullandığı şişme yatak, walker, hasta bezi, mama ve benzeri gereçleri Karlıova’nın Taşlıçay köyünde yaşayan bir hastaya verilmesini sağladı.

Karaarslan, silikozis hastasına yapılan destek ile ilgili şunları söyledi:

“Bugün bir sosyal sorumluluğumuzu yerine getirdiğimiz için mutluyum. Silikozis hastalarımızla yıllardır iç içeyim. Onların psikolojik ve ekonomik sorunlarını elimden geldiğince çözmeye çalışıyorum. Hastalıklarıyla uyum gösterebilecek psikolojik desteğe o kadar çok ihtiyaçları var ki… Düşünün bu dünyadan göçüp gitmeye her an o kadar çok yaklaşıyorsunuz ki, minik bir dokunuş bile kendilerinin sizin için ne kadar önemli olduğunu bile düşünmek, onları inanılmaz mutlu ediyor. Zira biliyorlar ki hiçbir çıkar gözetmeksizin onlara sevginiz, şefkatinizi veriyorsunuz. Bunu yüreklerinin en derininde hissediyorlar.

Kardeşini kısa bir süre önce yitiren Prof. Dr. Mehmet Ayçiçek’lere taziyeye gittiğimde eşi Hülya hanım hastalarımızın kullanabileceği gereçler olduğunu ve onları Mehmet hocamla bize vermek istediklerini söyleyince böylesi duyarlı kişilerin var oldukça bizler daha çok güzel şeyler yapacağımızın kanısına vardım. Karlıova kaymakamımız Levent Yetgin beyden her zaman olduğu gibi bizden desteğini esirmeyeceğini bildiğim için destek istedim ve araç yollayıp buradan hasta ile ilgili eşyaları aldırabilir mi ricasında bulundum. Memnuniyetle yollayacağını söyledi. Bugün araç geldi ve yatalak olan bir hastamız için şişme yatak, walker, hasta bezi, mama ve benzeri gereçleri Taşlıcay’a yolladık.

Gereçleri almaya gittiğimiz de Mehmet hocam; “kardeşimin vefatı beni derinden yaralamışken, yollayacağımız gereçlerin bir başkasına şifa olacağını düşünmek acımızı bir nebze de olsa rahatlattı. İlla ki insanın hastası olması gerekmiyor bu tür destekleri sunmak için. Ama bizler maalesef böylesi durumları hastamız olunca daha iyi anlıyoruz. Elinde bu tür hasta gereçleri olanlar bence hiç vakit geçirmeden ihtiyaç sahiplerine ulaştırsınlar dilerim. Buna vesile olduğunuz için Semiramis hocama ve gereçleri gönderip aldıran kaymakamımız Levent Yetgin beye şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Hastamızın tekerlekli sandalyeye ihtiyacı var. Elinde kullanmadıkları tekerlekli sandalye olan veya almak isteyen bir hayırsever vatandaş varsa desteklerinizi bekliyoruz. Ayrıca her daim yanımızda olan hastalarımız için desteğini esirgemeyen değerli; valimiz Ali Mantı beye, emeği geçen tüm resmi kurumlara ve hukuksal tüm sorunlarımızın gönüllü avukat olarak danışmanlığımızı yapan eşim ve oğluma ve hiç yorulmadan bizimle her zaman en zor şartlarda dahi yalnız bırakmayan basın mensubu arkadaşlarıma sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Silikozis, hastaları, için, destek, çağrısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı