Haber Detayı
13 Aralık 2020 - Pazar 17:09
 
Sistemi kuruldu
Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen kaynakla, 112 acil sağlık hizmetleri bünyesinde dijital telsiz haberleşme sistemi kurulduğu bildirildi.
GÜNDEM Haberi
Sistemi kuruldu

İl Sağlık Müdürü Mehmet Emin Gündoğdu, İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonları ile İl Ambulans Servisi Komuta Kontrol Merkezinde kesintisiz haberleşmeyi sağlamak amacıyla dijital telsiz haberleşme sistemi kurulduğunu söyledi.

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından tahsis edilen 2 milyon 85 bin 750 TL’lik kaynakla sistemin kurulduğunu belirten Gündoğdu, “İlimiz genelini 100 kapsayan sayısal telsiz kurulum ve saha testleri yapılmıştır. El, araç ve sabit merkez telsizleri kurulumu yapılmış, ilimizin fiziki hudutları içinde mümkün olan en fazla sayıda ve özellikle önceden görüşme sağlanamayan noktalardan kayıt almak suretiyle ses haberleşmesine yönelik denemeler gerçekleştirilmiş, sinyal gücü ölçümleri yapılarak yapılan test çalışmaları kayıt altına alınmıştır. İlimizin tüm komşu il hudutlarına gidilerek ayrıntılı bir çalışma yapılmış, gidilen yerlerde özellikle 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarının önünden ve içinden çağrılar yapılarak telsiz görüşmeleri test edilmiştir. İlimizin tüm sınırlarını kapsayacak şekilde, yol güzergâhında rastgele seçilen ayrı noktada el, araç ve sabit merkez telsizleri üzerinden yapılan test çalışmasında; berrak ve son derece anlaşılır seviyede ses görüşmesi yapılmıştır” dedi.

Yeni sistemle birlikte her türlü afet anında kesintisiz haberleşmenin yapılabileceğini belirten Gündoğdu, şunları söyledi: “Şehrimizin 18 ayrı bölgesine çok titiz çalışmalar sonrasında kurulan röleler sayesinde her türlü acil ve afet durumu hallerinde 7 gün 24 saat kesintisiz haberleşmeyi sağlayacak sistem tamamlanıp hizmete başlanmıştır. Bu sayede 112 Komuta Kontrol Merkezi'mize gelen acil çağrılara, ekiplerimiz çok daha hızlı reaksiyon göstererek ulaşacak ve 112 ambulanslarımız ilimiz sınırları içerisindeki hiçbir olumsuz coğrafik şartlardan etkilenmeden haberleşmelerini sürdürmeye devam edebileceklerdir.”

Sistemin aselsan tarafından tamamen yerli imkânlarla yapıldığını aktaran Gündoğdu, “Milli kriptolu yeni haberleşme sistemini ilimizin hizmetine sunan herkese ilimiz adına teşekkür eder, sistemin hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sistemi, kuruldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı