Haber Detayı
06 Mart 2019 - Çarşamba 00:34 Bu haber 2757 kez okundu
 
Solhan’da sağlık hizmeti
Solhan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Fırat Makta, 2018 yılında ilçede çok önemli sağlık hizmetleri sunulduğunu belirterek, amaçlarının kaliteli ve verimli bir hizmet sunmak olduğunu belirti.
GÜNDEM Haberi
Solhan’da sağlık hizmeti

Solhan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Fırat Makta, 2018 yılında yapılan çalışmalara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Solhan İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak, göreve geldikleri ilk günden itibaren İlçeye en iyi şekilde sağlık hizmetlerini sunma gayreti içerisinde olduklarını belirten Makta,

Ülkede yaşanan Sağlıkta Dönüşüm Programı uygulamasının ilçeye olan yansımasını en üst seviyelere ulaşmasını sağlamak için çalışmaların aralıksız devam ettiğini söyledi.

Makta, “Bakanlığımızın politikaları doğrultusunda sağlık hizmetlerinde ki kalite ve verimliliğin arttırılması yönündeki çalışmalarımız hız kesmeden devam edecektir.” dedi.  

Makta, 2018 yılında ilçede yapılan çalışmaları ise, şöyle sıraladı:

“Okul Aşı Çalışmaları kapsamında 1142 öğrenciye aşı uygulaması yapılmıştır. KETEM Birimimiz tarafından 30-69 yaş arası kadınlara yönelik 285 kadına ücretsiz serviks kanser taraması yapılmıştır. Kolon kanserinin tespitine yönelik ilçemizde 45 yaş üstü 505 Hastaya Gaitada Gizli Kan testi yapılmıştır. Ağız ve Diş Sağlığı Programı kapsamında 2018 içerisinde İlçemizde eğitim gören 60 ayını doldurmuş anasınıfı, 1,2 ve 3. Sınıf öğrencilerine yılda iki kez toplam 700 öğrenciye florürlü vernik uygulaması yapılmıştır.700 Öğrenciye diş fırçası ve diş macunu dağıtılmıştır. şitme ve tarama programı kapsamında merkez ve köylerde eğitim gören ilkokul 1. Sınıf öğrencilerine işitme taraması yapılmıştır. Gebe Eğitim Sınıfımız tarafımız tarafından 52 Kadına gebe bilgilendirme eğitimi verilmiştir. Evlilik Öncesi Danışmanlık Birimimiz tarafından 150 çifte evlilik öncesi danışmanlık eğitimi verilmiştir. Eğitim Birimimiz tarafından ilçemiz merkez ve köylerde eğitim gören 3503 öğrenciye KKKA Eğitimi verilmiştir. Eğitim Birimimiz tarafından İlçemiz merkez ve köylerde eğitim gören öğrencilere 460 Öğrenciye eğitim verilmiştir. Eğitim Birimimiz tarafından halka yönelik 19 Konuda 2213 kişiye eğitim verilmiş ve uygulama yapılmıştır. İlçemizde Ölüm Bildirimi ile ilgili 43 kadın/ erkek ölü muayenesi yapılmıştır. Çevre Sağlığı Birimimiz tarafından 2018 yılı içerisinde ilçe merkezinde toplamda 7 noktada  1680 bakiye klor ölçümü yapılmış olup; kontrol izlem amaçlı ayda 1 defa alınan numuneler Bingöl Halk Sağlığı Laboratuvarına, Denetim İzlem Amaçlı ayda 1 defa alınan numuneler Erzurum Halk Sağlığı Bölge Laboratuvarına götürülmüştür. Çevre Sağlığı Birimimizin koordinatörlüğünde Emniyet, Belediye ve Milli Eğitim Müdürlüğü personelleri tarafından oluşan Tütün Denetim Ekibi tarafından 1560 Tütün Denetimi yapılmıştır. İlçemizde bulunan 50 okul ve pansiyona Okul sağlığı hijyen denetimi yapılmıştır. İlçe Merkezinde tüm kırtasiye ve kırtasiye satışı yapan 48 Noktaya Uçucu Madde Denetimi yapılmıştır. Müdürlüğümüze bağlı Aile Sağlığı Merkezleri tarafından 532 Hastaya check-up uygulaması yapılmıştır”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Solhan’da, sağlık, hizmeti,
Yorumlar
Haber Yazılımı