Haber Detayı
12 Temmuz 2019 - Cuma 00:02
 
‘Son Çekim Operasyonu’nun araştırılması önerisine meclisten red
HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca’nın araştırılmasını istediği ‘son çekim operasyonu’ mecliste görüşüldü.
GÜNDEM Haberi
‘Son Çekim Operasyonu’nun araştırılması önerisine meclisten red

Konu ile ilgili mecliste konuşma yapan HDP Ağrı Milletvekili Dilan Taşdemir, “Gündemin hiç değişmeyen ve söz gelişi değil, gerçek anlamda can yakıcı ve can alıcı sorunlarından biri olan, kadınların her gün maruz kaldığı kadın cinayetleri, taciz, tecavüz ve şantaj olmak üzere kadına yönelik her türlü şiddet, baskı artarak devam ediyor. Kadınlar her gün sokakta, alanlarda hatta Meclis kürsüsünde, bu, kadınlara yönelik şiddeti görünür kılmaya ve mücadele ederek durdurmaya çalışıyor. Ama maalesef kadınların bu çığlığı bir türlü AKP iktidarı tarafından duyulmuyor, duyulmamakta da ısrar ediliyor. Duyulduğunda da ya bu politikalar meşrulaştırmaya çalışılıyor ya da bu politikalarla destekleniliyor” dedi.

Taşdemir, şunları söyledi:  “Her yaşta, her meslekte, her statüde kadınlar her gün sokak ortasında vahşice katledilmektedir. İçerisinde doktor, genç öğrenci kadınlar, yine ev kadınlarının da olduğu 40’a yakın kadın sadece haziran ayı içerisinde katledildi. Yine, bu vahim tablonun içerisinde bir vahamet daha yaşanmaktadır, o da özellikle kamu kurumlarında çalışan erkeklerin faili olduğu, aslında şebekeler ve çeteler şeklinde çalıştığı taciz, tecavüz ve şantaj olayları tek tek basına yansıyor. Fakat bunların üzerine gitmek, açığa çıkarmak ve cezalandırmak yerine sessiz kalındığını bizler izliyoruz, görüyoruz.

Bingöl’de “Son Çekim operasyonu” adı verilen bir operasyonla gündeme gelen, para karşılığında yine cinsel ilişkiye zorlayan, çektikleri görüntülerle şantaj yapan bir suç şebekesi Bingöl’de açığa çıktı. Bir operasyon düzenlendi ama ne zaman? Üç yıl sonra. Bu sözü edilen eylemler 2016’da yaşandı, basına yansıdı, aslında herkesin de bildiği, oradaki emniyet güçlerinin de yakından takip ettiği bu olaya üç yıl sonra bir müdahale, bir operasyon gerçekleşti. Aslında, işin en vahimi ise bu operasyonun içerisinde olan kişilerin kimlikleri.”

Araştırma önergesi reddedildi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Son, Çekim, Operasyonu’nun, araştırılması, önerisine, meclisten, red,
Yorumlar
Haber Yazılımı