Haber Detayı
12 Nisan 2019 - Cuma 01:08
 
“Sorunlara çözüm geliştirmek boynumuzun borcudur”
Vali Kadir Ekinci, silikozis hastaları için düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, “Hastalarımıza silikozis aylığı, engelli aylığı, elektrik ve ilaç desteği, ağır hastalara kira yardımı, oksijen tüpü, jeneratör ve solunum cihazı, tüm hastalarımıza yakacak yardımı ve çocuklarına şartlı eğitim ve sağlık yardımları yapılıyor” dedi.
GÜNDEM Haberi
“Sorunlara çözüm geliştirmek boynumuzun borcudur”

Bingöl Valiliği ve Eğitim ve Toplum Gönüllüsü Semiramis Karaarslan tarafından Karlıova İlçesi’nde silikozis hastaları için program düzenlendi.

Karlıova Öğretmenevinde düzenlenen programa, Vali Kadir Ekinci, silikozis hastaları adına yaptığı çalışmalarla tanınan Sivil Toplum Gönüllüsü Semiramis Karaaslan, Karlıova Kaymakam Vekili Bünyamin Karaloğlu, Karlıova Belediye Başkanı Veysi Bingöl, İl Emniyet Müdürü Metin Akay, İl Jandarma Komutanı Albay Mevlüt Dirim, İl Sağlık Müdürü M.Emin Gündoğdu, ilçe protokolü ile silikozis hastaları ve yakınları katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Sivil Toplum Gönüllüsü Semiramis Karaaslan, ilçede bugüne kadar silikozis hastaları adına yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Karaarslan, “Bugün bizler için son derece gurur verici bir gün. Silikozis hastaları adına düzenlenen programda Sayın Valimiz ve diğer amirlerimizle birlikteyiz. Dünden bugüne silikozis hastaları için birçok konuda önemli mesafeler aldık. Bu konuda yardımlarını esirgemeyen tüm büyüklerimize saygılar sunuyorum. Silikozis hastaları ve yakınları için sunduğumuz talepleri en hızlı şekilde karşılayan başta Sayın Valimiz ve Kaymakamımız olmak üzere tüm yetkililerimize teşekkür ediyorum” dedi.

“SİLİKOZİS HASTALIĞINI ÖZELLİKLE NOT ALDIM”

Toplantıda konuşan Vali Kadir Ekinci, “Yaklaşık 5 ay önce Bingöl Valisi olarak atandım. Bu kısa süre içinde ilimizi ve ilçelerimizi tanımaya, insanımızla yakınlaşmaya çalıştım. Hamdolsun farklı diyaloglar ve tecrübelerle yolumuza devam ediyoruz. Ancak Karlıova ilçemizdeki Silikozis hastalığı etrafında yaşananları öğrenince bu konuyu özellikle not aldım. Bu hastalık münasebetiyle vefat eden kardeşlerimizin kederli aileleri ile bir araya gelmek ve dertleri ile hem hal olmak, varsa talepleri ve sorunları yardımcı olmak istedim. Diğer yandan kot taşlama ya da kot kumlama nedeniyle Silikozis hastalığına yakalanan ve ilçemizde ikamet eden kardeşlerimizle de bir araya gelmek, onları dinlemek ve yaralarına merhem olmak istedim.

Çünkü bizler, peygamber efendimizden aldığımız terbiye gereği, ‘Müslümanın Müslüman üzerindeki haklarından birinin de hastalandığı zaman onu ziyaret etmek’ olduğuna inanıyoruz.

Sizlerle buluşmayı ve gönül sofrasında muhabbeti nasip ettiği için Rabbü-l Alemine hamdolsun.

Allah yardımcınız olsun, hakikaten amansız bir hastalık. Rabbu-l Alemin hiçbir hastalığı şifasız vermemiştir. Ümit ediyorum ki sizler de en kısa zamanda şifa bulur, sağlığınıza kavuşursunuz” dedi.

“SİLİKOZİS HASTALARININ YÜZDE 80’İ BİNGÖL’DE YAŞIYOR”

Silikozis hastalarına her türlü yardımın yapıldığını belirten Vali Ekinci, şunları söyledi: “Şükürler olsun ki, bugün her konuda vatandaşının ayağına koşan bir devletimiz var artık. İnsanı merkeze alan, insana hizmeti ibadet sayan, insanın huzur ve mutluluğunu her şeyden üstün bilen bir devlet aklı ile toplum idare ediliyor. Aynı şekilde kamu kurumları ile işbirliği içinde ve tamamen ahlaki endişeler ve toplumsal sorumluluk ile hareket eden güzide sivil toplum kuruluşlarımız var. İnşallah kamu kurumlarımızın imkanları ve sivil toplum gönüllülerinin katkıları ile daha mutlu ve müreffeh yarınlar göreceğiz.

Sosyal devlet anlayışı ile 80’i Bingöl’de yaşayan silikozis hastalarımıza dünden bugüne devam eden farklı hizmetlerimiz var. Hastalarımıza silikozis aylığı, engelli aylığı, elektrik ve ilaç desteği, ağır hastalara kira yardımı, oksijen tüpü, jeneratör ve solunum cihazı, tüm hastalarımıza yakacak yardımı ve çocuklarına şartlı eğitim ve sağlık yardımları yapılıyor. Bunun dışında beklenmeyen durumların tamamında silikozis hastalarımıza pozitif ayrımcılık yapılarak diğer konularda da yardımcı olunmaya çalışılmıştır.

Bunun yanında Türkiye çapında ve özellikle de Bingöl’de Silikozis hastalarına yönelik çalışmaları ile kot taşlamanın yasaklanmasına, silikozis hastalarının hastanelerde ücretsiz tedavi görmesine, malulen emeklilik hakkının tanınmasına, hastalarımızın ikamet ettiği köylerde oksijen makinalarının daha sağlıklı kullanılması için trafo fazlarının yükseltilmesine öncülük eden, vesile olan sivil toplum gönüllüsü Semiramis Karaaslan hanımefendiye teşekkür ediyorum. Yurt içindeki ve yurt dışındaki silikozis hastaları için ortaya koyduğu çabadan ve kamuoyunda konuyla ilgili yarattığı farkındalıktan dolayı kendisini tebrik ediyorum.

Bizim insanımız güçlü maneviyatı, altın kalbi ve tertemiz kişiliği ile hizmetin en iyisini hak ediyor.

İnşallah devletimiz güçlendikçe ve imkanlarımız arttıkça bu hizmetlerin standardı daha artacak, insanımız daha modern ve kaliteli hizmetler almaya devam edecektir. Bizler bütün imkanlarımızla bu ailelerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. İnşallah bundan sonra sizlerle daha sık bir arada olacak ve sorunları birinci ağızdan dinleyerek çözüm üretmeye çalışacağız. Vatandaşımızın yanında olmak ve sorunlarına çözüm geliştirmek boynumuzun borcudur. Allah birlik ve beraberliğimizi, dostluk ve kardeşliğimizi daim etsin. Çoluk çocuğunun rızkını temin için çalışırken, alın teri ile helal lokma peşinde koşarken bu amansız hastalığa yakalanarak vefat eden kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. İlimizin ve ülkemizin dört bir yanındaki hastalarımıza da Rabbu-l Alemin’den şifalar diliyorum.”

Programda, silikozis hastaları ve aileleri de, toplantının düzenlenmesinden duydukları memnuniyeti ifade ederek, sorunlarını ve taleplerini dile getirdiler.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Sorunlara, çözüm, geliştirmek, boynumuzun, borcudur”,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
“Sorunlara çözüm geliştirmek boynumuzun borcudur”
Yorumlar
Haber Yazılımı