Haber Detayı
17 Eylül 2018 - Pazartesi 21:55
 
“SÜTAŞ doğu ve güneydoğuyu etkileyecek”
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Son dönemlerde ülkemize yönelik bir ekonomik saldırı var. Bu saldırıya rağmen, yatırımımız, üretimimiz, ihracatımız hiç hız kesmeden devam ediyor. İşte onun en güzel örneklerinden biri de yine bu SÜTAŞ tesisidir” AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Bingöl Merkez Çeltiksuyu köyü bölgesinde yapımı devam eden SÜTAŞ çalışmalarını inceledi.
GÜNDEM Haberi
“SÜTAŞ doğu ve güneydoğuyu etkileyecek”

Burada açıklamada bulunan Yılmaz, darbeciler tarafından idam edilen eski Başbakan Adnan Menderes ile çalışma arkadaşları Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan, ölümlerinin 57'nci yılında yad ettiğini söyledi.

Menderes ve arkadaşlarını idam sehpasına götüren darbeci anlayışı lanetlediğini belirten Yılmaz, "En son 15 Temmuz darbe girişiminde halkımız sokaklara çıkarak, bir darbe girişimini engelledi ve bir anlamda 60 darbesiyle başlayan sürece son noktayı koymuş oldu." ifadesini kullandı.

-SÜTAŞ’IN BİNGÖL YATIRIMI 
SÜTAŞ’ın Bingöl’deki yatırımının başladığını ve çalışmaların çok hızlı bir şekilde devam ettiğine ifade eden Yılmaz, şunları söyledi: “SÜTAŞ Bingöl’deki yatırımına başladı ve çok hızlı bir şekilde bu yatırım devam ediyor. Buradaki yatırım entegre bir süt tesisi, Doğu Anadolu da ilk entegre tesisi ve son derece modern bir teknoloji ile tasarlanmış bir tesis. İçerisinde embriyo ünitesine kadar, büyogaz tesislerine kadar her türlü unsuru olan çok önemli bir yatırım. Bingöl merkez’de olmakla birlikte, bölgesel bir yatırım, çevre iller dahil doğu Anadolu bölgesini çok etkileyecek bir yatırım. Yeni fiyatlarla 1 katrilyon yatırımdan bahsediyoruz. Bu yatırım tamamlandığında bin kişiye doğrudan istihdam imkanı sağlayacak, ama bundan daha önemlisi 10 bin civarında aileye dolaylı olarak katkıda bulunacak. Süt alımı yaparak, veya yem bitkisi alımı yaparak katkıda bulunacak. Dolayısıyla yörenin gelir düzeyini artıracak, hayvancılığın gelişmesini ve çok daha profesyonel bir şekilde yapılmasını sağlayacak. Yine içinde barındırdığı embriyo tesisiyle, şuanda yurt dışından ithal etmek durunda kaldığımız bir takım hayvan ırklarını ülkemizde üreterek, bu anlamda da ülkemize kazanç sağlayacak çok önemli bir tesis” 
-TÜRKİYE’YE YÖNELİK EKONOMİK SALDIRILAR 
Son dönemlerde Türkiye’ye yönelik ekonomik saldırıların olduğunu ve buna rağmen yatırımların, üretimin, ihracatın hız kesmeden devam ettiğini vurgulan Yılmaz, 
“Bu tesislerin gerçekleşmesi, doğuda, güneydoğuda huzur ortamıyla, yapılan alt yapılarla birlikte çok önemli bir döneminde başladığını da gösteriyor. Bu yatırım gelecek sene inşallah tamamlanıp, üretime geçmiş olacak. Bu yatırım, sağlayacağı istihdamın yanı sıra, çok ciddi bir ihracat imkanı da oluşturmuş olacak. Ülkemize döviz kazandıracak bir yatırım olacak inşallah. Son dönemlerde ülkemize yönelik bir ekonomik saldırı var. Bu saldırıya rağmen, yatırımımız, üretimimiz, ihracatımız hiç hız kesmeden devam ediyor. İşte onun en güzel örneklerinden biri de yine bu SÜTAŞ tesisidir” dedi. 
SÜTAŞ yönetim kurulu başkanı Muharrem Yılmaz ile yaptığı görüşmeden bahseden Yılmaz, 
“Muharrem bey, Ekonomik saldırıların bizi daha çok kamçıladığını söyledi. ‘Yatırımlarımıza eskiden daha hızlı bir şekilde devam edeceğiz’ dedi. Şimdi sahada yaptığım gözlemlerde Muharrem beyin bu sözünün arkasında durduğunu bizatihi görmüş oldum. Türkiye’nin bu ekonomik saldırılardan çıkış yolu burasıdır. Daha fazla yatırım, daha fazla üretim, daha fazla ihracat. Döviz kazandırıcı faaliyetlerimizle, daha hızlı bir şekilde geliştirmek, cari açığımızı azaltmak bu bizim uzun vadede sürdürülebilir, ekonomik büyüme bakımından son derece önemli” ifadelerini kullandı. 
-YILMAZ’IN ALMANYA ZİYARETİ 
Almanya’ya yaptığı ziyarete ilişkin değerlendirmede bulunan Yılmaz, şöyle devam etti: 
“Hafta sonu Almanya’nın Köln kentine gittim. Avrupa ülkelerinden gelen Seçim Koordinasyon Merkezi sorumlularıyla geniş kapsamlı bir toplantı gerçekleştirdik. Toplantıda, Dünya’da, yurt dışında vatandaşı oy veren ülkeler arasında katılım oranı en yüksek ülke, Türkiye. Geçen seçimde, yurt dışında yaşayan vatandaşların seçime katılma oranı yüzde 50’yi aştı. 3 milyon civarında yurt dışında vatandaşımız var, aşağı yukarı bunun 1.5 milyonu oy kullanmış oldu. Bu bir dünya rekoru” 
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın Eylül ayı sonunda Almanya’ya yapacağı ziyaretin, 2 ülkenin ikili ilişkileri açısından çok önemli olacağını kaydeden Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: 
“Sayın Cumhurbaşkanımızın Almanya’ya yapacağı ziyareti çok önemsiyoruz. Bu ziyaret, 2 ülkenin ikili ilişkileri açısından, hem Türkiye ile Avrupa Birliği ilişkileri anlamında Almanya ile Türkiye arasındaki bu köprüler, son derece önemli. Ülkemize ve hükümetimize dönük olarak çok yanlış algıların oluşturulduğunu bir kez daha bu ziyarette görmüş oldum. Bazı uluslar arası terör örgütlerinin ülkemiz aleyhine yaptığı propagandalar, bazı uluslar arası güç odaklarının ülkemize dönük algı operasyonlarıyla oluşan yanlış düşüncelerin gerçekle, hakikatle karşı karşıya gelince dağılacağına inanıyorum” 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “SÜTAŞ, doğu, ve, güneydoğuyu, etkileyecek”,
Yorumlar
Haber Yazılımı