Haber Detayı
15 Şubat 2020 - Cumartesi 00:29
 
SÜTAŞ’ın aylık katkısı 110 milyon TL olacak
Sütaş’ın, bölge üretici ve tedarikçilerine ayda 110 milyon TL, yılda 1 milyar 326 milyon TL ödeme yapacağı belirtildi.
GÜNDEM Haberi
SÜTAŞ’ın aylık katkısı 110 milyon TL olacak

Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Bingöl’e gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Sütaş Doğu Güneydoğu Anadolu Sütçülük Projesi Bingöl Tesislerini ziyaret etti.

Basına kapalı gerçekleşen ziyarette Bakan Pakdemirli’ye tesisler hakkında bilgi veren SÜTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, Mayıs ayı itibariyle süt ineklerinin Bingöl’deki çiftliklere getirileceğini belirterek, 2020 yılını son çeyreğinde süt üretimine başlanacağını söyledi.

Ziyaret ile ilgili SÜTAŞ’tan paylaşılan bilgi notunda, Sütaş Doğu Güneydoğu Anadolu Sütçülük Projesi Bingöl Tesisleri yatırım alanında; damızlık süt sığırı çiftlikleri, düve yetiştirme çiftliği, besi çiftliği, süt hayvancılığı eğitim merkezi ve eğitim çiftliği, teşhis laboratuvarı ve sağlık merkezi, genomik seleksiyon laboratuvarı, embriyo çalışmaları laboratuvarı, genomik boğa yetiştirme merkezi, yem fabrikası, bitkisel üretim makine ve ekipmanları, süt ürünleri fabrikası, anaerobik arıtma, biyogaz ve elektrik üretim tesisi ve organomineral gübre tesisinin yer alacağı ifade edildi.

Sütaş Bingöl Entegre Tesislerinin yatırım bedelinin 734 milyon TL olduğu belirtilen açıklamada, Sütaş Bingöl tesislerinde 1012 kişiye doğrudan istihdam sağlanacağını, eğitim ve istihdam çalışmalarına Karacabey ve Aksaray tesislerinde başlandığı belirtildi.

ÜRETİME BU YIL BAŞLANACAK

Sütaş tesislerinde üretimin bu yıl itibariyle başlayacağı belirtilen açıklamada, “Öncelikle birinci etap yem merkezi ve çiftliklerimizin inşaatları tamamlanacak, 2020 yılı Mayıs ayından itibaren ise sağmal ineklerimiz; çiftliklerimize, yani Bingöl’deki yeni evlerine intikal ettirilecek. 2020 yılının son çeyreğinde ise süt ürünleri tesislerimizin üretime başlamasını hedefliyoruz” ifadelerine yer verildi.

SÜTAŞ YATIRIMININ BÖLGE EKONOMİSİNE ETKİLERİ

SÜTAŞ yatırımının bölge ekonomisine katkıları şöyle anlatıldı: “Süt fabrikasının ihtiyacı olan günlük ortalama 911 ton sütü üretmek için 43.000 baş süt ineği, 34.000 başlık dişi düve ve 17.600 başlık erkek olmak üzere toplam 94.600 baş hayvan varlığı oluşacaktır.

Bu hayvan varlığının toplam değeri yaklaşık 1 milyar TL’dir.

Tesislerde işlenecek 911 ton/gün sütün üretilmesi sonucunda bölgede günde 2,1, ayda 62,9, yılda 764,8 milyon TL süt üretim hasılası oluşacaktır.  

Erkek hayvanlar ile süt çiftliklerinin reforme hayvanlarının satışından bölgede yıllık 5.000 ton karkas et arzı sağlanacaktır.

Bölgede hayvancılık faaliyetlerinden dolayı yıllık 1.099 milyon TL hayvancılık hasılası oluşacaktır.

Yılda toplam 1 milyar 758 milyon TL bitkisel üretim hasılası oluşacaktır.

Hayvancılık faaliyetleri 1.099 milyon TL, bitkisel üretim faaliyetleri 1 milyar 758 milyon TL, ücretler, taşıma, dağıtım, gübre ve atık alımları ile diğer hizmetlerle beraber Sütaş yatırımının bölgede yaratacağı doğrudan ekonomik faaliyetin toplamı yıllık 3 milyar 261 milyon TL olacaktır.

Sütaş; bölge üretici ve tedarikçilerine ayda 110 milyon TL, yılda 1 milyar 326 milyon TL ödeme yapacaktır.

Bingöl’e 250 km uzaklığa kadar olan tüm bölgede üretilen sütlerin ve yem bitkilerinin pazarlama sorununun sona ereceği düşünülmektedir.

Sütaş’ın yatırımı ile tarım ve hayvancılığın yanı sıra; hayvancılığa ve yem bitkilerine ilişkin makine ve ekipman üretiminin önemli ve yeni bir iş kolu haline geleceği ön görülmektedir.

Yeni tarımsal teknolojilerin, otomasyonun ve sürü yönetiminin gerektirdiği yeni yazılım ve programlara talep oluşması beklenmektedir.

Mekanik, elektrik ve elektronik alanlarında destek hizmetleri talebini karşılamak için yerel sanayide yeni iş alanları doğacağı düşünülmektedir.

Ambalaj malzemeleri üretimi, inşaat ve lojistik faaliyetlerinin gelişmesi öngörülmektedir.”

SÜTAŞ Tesislerini ziyaretinde Bakan Pakdemirli’ye, Vali Kadir Ekinci, AK Parti Milletvekilleri Cevdet Yılmaz, Feyzi Berdibek, Belediye Başkanı Erdal Arıkan ve kurum amirleri de eşlik etti.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: SÜTAŞ’ın, aylık, katkısı, 110, milyon, TL, olacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı