Haber Detayı
28 Temmuz 2020 - Salı 19:37 Bu haber 829 kez okundu
 
SÜTAŞ’ın inekleri gelmeye başladı
SÜTAŞ’ın Bingöl’de kurduğu fabrikaya inekler gelmeye başladı. Tesislerde günde işlenecek 911 ton sütün üretilmesi sonucunda, yılda 764,8 milyon TL süt üretim hasılası oluşacak.
GÜNDEM Haberi
SÜTAŞ’ın inekleri gelmeye başladı

Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamında yapılan Sütaş Doğu Güneydoğu Anadolu Sütçülük Projesi Bingöl Tesisleri hızla yükselirken, süt inekleri de getirilmeye başlandı.  

733 milyon TL sabit yatırım tutarıyla bölgenin en büyük tesisi olan SÜTAŞ yatırımı, yaklaşık bin kişiye istihdam sağlamanın yanında, bölge insanına büyük faydalar sağlayacak.

Sütaş Doğu Güneydoğu Anadolu Sütçülük Projesi Bingöl Tesisleri yatırım alanında; damızlık süt sığırı çiftlikleri, düve yetiştirme çiftliği, besi çiftliği, süt hayvancılığı eğitim merkezi ve eğitim çiftliği, teşhis laboratuvarı ve sağlık merkezi, genomik seleksiyon laboratuvarı, embriyo çalışmaları laboratuvarı, genomik boğa yetiştirme merkezi, yem fabrikası, bitkisel üretim makine ve ekipmanları, süt ürünleri fabrikası, anaerobik arıtma, biyogaz ve elektrik üretim tesisi ve organomineral gübre tesisinin yer alacak.

SÜTAŞ tarafından birinci etap olarak belirtilen yem merkezi ve çiftliklerin inşaatları büyük oranda tamamlanırken, sağmal inekler tesislere getirilmeye başlandı. 2020 yılının son çeyreğinde süt ürünleri tesislerinde üretime başlanması hedefleniyor.

SÜTAŞ YATIRIMININ BÖLGE EKONOMİSİNE ETKİLERİ

Süt fabrikasının ihtiyacı olan günlük ortalama 911 ton sütü üretmek için 43.000 baş süt ineği, 34.000 başlık dişi düve ve 17.600 başlık erkek olmak üzere toplam 94.600 baş hayvan varlığı oluşacak.

Bu hayvan varlığının toplam değeri yaklaşık 1 milyar TL olacak.

Tesislerde işlenecek 911 ton/gün sütün üretilmesi sonucunda bölgede günde 2,1, ayda 62,9, yılda 764,8 milyon TL süt üretim hasılası oluşacak.  Erkek hayvanlar ile süt çiftliklerinin reforme hayvanlarının satışından bölgede yıllık 5.000 ton karkas et arzı sağlanacak.

Bölgede hayvancılık faaliyetlerinden dolayı yıllık 1.099 milyon TL hayvancılık hasılası oluşacak.

Yılda toplam 1 milyar 758 milyon TL bitkisel üretim hasılası oluşacak.

Sütaş’ın; bölge üretici ve tedarikçilerine ayda 110 milyon TL, yılda 1 milyar 326 milyon TL ödeme yapacak kapasiteye geleceği belirtiliyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: SÜTAŞ’ın, inekleri, gelmeye, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı