Haber Detayı
11 Eylül 2019 - Çarşamba 00:11 Bu haber 11002 kez okundu
 
SÜTAŞ’la her ay 67 milyon lira gelir
Proje Bazlı Teşvik kapsamında dördüncü entegre tesisini 733 milyon 709 bin liralık yatırımla Bingöl’de gerçekleştirecek olan SÜTAŞ, yatırımların tamamlanmasıyla bölgeye aylık 67 milyon lira gelir sağlayacak.
GÜNDEM Haberi
SÜTAŞ’la her ay 67 milyon lira gelir

Bingöl Merkez Havalimanı bölgesinde yapımı devam eden SÜTAŞ yatırımının 2020 yılında tamamlanması hedefleniyor.

Türkiye’nin doğusuna, Bingöl’e tarladan sofraya entegre iş modeli ile yatırım gerçekleştirecek olan Sütaş Süt Ürünleri AŞ, bu yatırım tamamlandığında bölgeye aylık 67 milyon lira düzenli gelir sağlayacak.

733 milyon 709 bin liralık yatırımla bölgedeki besicilere ve ailelere büyük umut olan SÜTAŞ, sadece Bingöl değil, 200-250 kilo metre çapındaki tüm bölgelerden de süt almayı planlıyor.

SADECE BİNGÖL DEĞİL, 6 İL DAHA FAYDALANACAK

SÜTAŞ yatırımlarının tamamlanmasıyla sadece Bingöl değil, Muş, Erzurum, Erzincan, Diyarbakır, Elazığ, Tunceli illerinden de süt alımlarının yapılmasıyla aylık 67 milyon net gelir elde edilecek.

Bölgede yem bitkileri üretimini artıracak ciddi potansiyelin olduğunu açıklayan SÜTAŞ yetkilileri, hayvancılığa yönelik yem bitkisi üretimi artacağını, bölge insanının kendi bölgesinin sütünden üretilecek yoğurdunu, ayranını, peynirini tüketeceğini belirtiyor.

Yapılacak yatırım ve çalışmalarda Bingöl’ün bölgenin süt diyarı olmasını hedefleyen firma yetkilileri Bingöl’deki fabrikanın İzmir Tire’deki fabrikanın aynısı olacağını açıkladı.

2020 YILINDA TAMAMLANACAK

2020 yılında tamamlanacak tesislerde 1012 kişi istihdam edilecek. Burada 5 bin üretici aile ile çalışacak olan SÜTAŞ, üretime başlanmasıyla bölgeye her ay 67 milyon lira düzenli gelir sağlanacak.

Günlük, 1.063 ton süt üretimi, 600 ton yem üretimi, 80 ton organomineral gübre üretimi yapılacak tesislerde aynı zamanda 6.4 megawat elektrik üretimi de olacak.

Bingöl’de 10 bin baş sağmal kapasiteli 5 adet damızlık süt sığırı geliştirme çiftliği, 6 bin 500 baş kapasiteli yetiştirme çiftliği, 5 bin baş kapasiteli besi çiftliği olacak. Ayrıca, süt ve besi hayvancılığı teşhis laboratuvarı ve sağlık merkezi, genomik seleksiyon merkezi, embriyo üretim merkezi, genomik boğa yetiştirme merkezi yine bu yatırımın içersinde olacak. Diğer tesislerde olduğu gibi 6,4 MWh elektrik üretimi, arıtma tesisi, gübre üretim tesisi olacak. Çiftçiler için bir eğitim çiftliği kurulacak ve tarladan sofraya iş modeli Bingöl’de de gerçekleştirilecek.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: SÜTAŞ’la, her, ay, 67, milyon, lira, gelir,
Yorumlar
Haber Yazılımı