Haber Detayı
17 Ağustos 2022 - Çarşamba 14:18
 
TARİHİ KALEDE TARİHİ KAZI
Bingöl’ün toprak altında kalan kalelerinden biri olan Sebeterias Kalesinde ön kazı çalışmaları başladı.
YEDİSU Haberi
TARİHİ KALEDE TARİHİ KAZI

Bingöl Merkez Kılçadır köyü sınırlarında Genç Köprüsü mevkiinde bulunan ve 7’nci yüzyıla ait olduğunu düşünülen Sebeterias Kalesinin gün yüzüne çıkartılması için sondaj kazısı başlatıldı.

Elazığ Müze Müdürlüğü Başkanlığında Bingöl İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Genç Belediyesinin de destekleriyle, Bingöl’de ilk kez bir kalede kazı çalışmaları yapılıyor. Urartular dönemine ait olduğu düşünülen Sebeterias Kalesinde başlatılan sondaj kazısında elde edilecek verilere göre, ilgili kurumlar yol haritası çizecek ve çalışmalarda ana kazıya geçilecek.
Sondaj kazı çalışmalarını inceleyen İl Kültür ve Turizm Müdürü Selahattin Yazar, “Bingöl'de 100 tescilli taşınmaz eserimiz mevcut. Ancak bugüne kadar bir kazı dışında çok büyük arkeolojik kazılarımız yapılmadı. Burada başlattığımız çalışma kapsamında, bir kazı yapılması için gerekli ön çalışmaları yapıyoruz. Bu çalışmayı Elazığ Müze Müdürlüğü, üniversite, müdürlüğümüz ve Genç Belediyesinin katkılarıyla hazırladık. Müzemizin arkeologları bir süre burada bir çalışma yapıp gerekli verileri toplayacaklar. Bir kazı yapılması için gerekli ortam ve veriler mevcut olursa ana kazımıza inşallah başlayacağız” dedi.
Kalenin turizme kazandırılmasının önemli olacağını belirten Genç Belediye Başkanı Mehmet Zeki Dirik ise, "Bingöl sınırları içerisinde ilçemizin hemen girişinde bulunan Sebeterias Kalesi’nde ilk defa kazı çalışmaları Elazığ Müze Müdürlüğü denetimde Bingöl Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü koordinesinde başlamıştır. Bizim için çok önemli olan bu kalenin gün yüzüne çıkarılıp turizme kazandırılması, ilçemize ciddi bir değer katacaktır. İlçemize ve ilimize kazı çalışmalarının hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

BİNGÖL’E MÜZE KURULMALI

Bingöl’de müze bulunmaması nedeniyle kazı çalışmaları Elazığ Müze Müdürlüğü tarafından yapılıyor. Yıllardır Bingöl’de müze kurulması için yapılan çağrılar, Bingöllü siyasetçiler tarafından karşılık bulmadı. Bingöl’de müze kurulması durumunda, ildeki Samantepe Höyüğü ve diğer tarihi mekanlarda kazı çalışmalarının yapılması daha kolay olacaktır. (İha-Haber Merkezi)

Kaynak: Editör:
Etiketler: TARİHİ, KALEDE, TARİHİ, KAZI,
Yorumlar
Haber Yazılımı