Haber Detayı
31 Mart 2021 - Çarşamba 11:32
 
“Tarım arazileri korunmalı”
Tarım arazilerinin korunması gerektiğini belirten Alpaya, Bingöl Ovası’nın suya kavuşturulması durumunda, ova köylerinin tarımla birlikte kalkınacağını söyledi.
SİYASET Haberi
“Tarım arazileri korunmalı”

HÜDA PAR Bingöl İl Başkanı Refik Alpaya, köy ziyaretleri kapsamında yaptıkları arazi incelemeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Ova köylerini ziyaretiyle ilgili açıklama yapan Alpaya, “Köy ziyaretlerimiz çerçevesinde ova arazilerini gezme, inceleme ve eksiklikleri görme fırsatımız oldu. Tarım arazilerimize sahip çıkma, koruma ve gelecek nesillere bırakma adına başta yetkililer olmak üzere tüm vatandaşlarımız duyarlı olmalı ve elinden geleni yapmalıdır. Örneğin; kapalı sulama sistemi yapılmış fakat su verilmediği için özellikle Çeltiksuyu Köyü çevresinde yapılan sulama sistemi atıl duruma düşmüştür. Yine ister yeni ister eski olsun yapılan kapalı sulama sistemleri faaliyete geçirilmeli ve her türlü takibatı yapılmalıdır. Ayrıca halkımızın da bu ve benzeri durumlarla ilgili bilinçlendirilmesi gerekmektedir” dedi.

Tarım arazilerinin korunması gerektiğini vurgulayan Alpaya, “tarım arazilerinin işlevsel hale gelebilmesi için araziler üzerinde tarım evleri hariç yapı ruhsatı verilmemeli. Tarım ve hayvancılık gibi konularda devletin yaptığı tüm teşvikler sağlıklı bir denetime tabi tutulmalıdır. İlimizde Sütaş’ın da olması göz önünde bulundurularak, tarım arazileri bu doğrultuda değerlendirilip şekillenmelidir” ifadelerini kullandı.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Tarım, arazileri, korunmalı”,
Yorumlar
Haber Yazılımı