Haber Detayı
31 Mart 2021 - Çarşamba 18:16
 
TEFECİLİK ARAŞTIRILSIN!
Bingöl’de tefeciliğin legal bir işletme şeklinde sürdüğünü belirten Aydemir, konunun araştırılması için meclise araştırma önergesi verdi.
SİYASET Haberi
TEFECİLİK ARAŞTIRILSIN!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Bingöl’de tefeciliğin araştırılması için meclise önerge verdi. Aydemir, “Tefecilik, Bingöl'de legal bir işletmecilik olarak sürmekle beraber; alenen yapılmaya devam etmektedir. Birçok gerçek ve tüzel kişinin mahkemeler yolu ile tefeciliğin yarattığı tehlikeyi gündeme getirme çabaları da yetersiz kalmıştır” diyerek, bu illegal yapılaşmanın önüne geçilmesi, önlemlerin alınması amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne araştırma önergesi sundu.

Aydemir, araştırma önergesinin gerekçesinde, şu ifadelere yer verdi: “Uzun zamandır Bingöl'de legal bir sektör haline getirilen ve ilgili merciler tarafından görmezden gelinen tefecilik, özellikle son dönemlerde kredi ödemelerinde zorluklar yaşayan yurttaşların son durakları gibi görülmektedir. Bingöl'de yaşayan ve farklı alanlarda üreten, istihdam sağlayan iş insanlarının, yaşadıkları ekonomik krizi fırsata çevirip kendilerini tefe tuzağına çeken bu güruh, birçok kez mahkemelere taşınmış ve nasıl olduğu sır gibi saklanan müdahalelerle üstü kapatılmaya çalışılmıştır.

Hayatın normal akışına uygun bir meslek haline getirilmeye çalışılan tefecilik, neredeyse bir banka görevi görmekte, farklı iş alanları kullanılarak yaygınlaşmakta, büyük bir sektör oluşturmaktadır.

Ahlâkî ve vicdani boyutun tamamen yok olduğu alanda hukuki işlemler yapılmadığı takdirde gelecekte büyük sorunlar ile beraber istenmeyen olaylar yaşanabilir. Sonuç olarak, illegal bir işleyişin bu kadar alenen yapılmasının arkasında yatan gerçekleri açığa çıkarmak, gelecekte yaşanabilecek büyük sorunların önüne geçmek için bir meclis araştırması yapılması elzemdir.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: TEFECİLİK, ARAŞTIRILSIN!,
Yorumlar
Haber Yazılımı