Haber Detayı
06 Aralık 2018 - Perşembe 00:16
 
“Tek çıkış kapısı olarak devlet memurluğunu düşünmeyin”
Ülke ekonomisinin bugünü ve yarını için girişimciliğin önemli olduğunu belirten Vali Ekinci, özellikle üniversite gençliğinde girişimciliği öteleyen, erteleyen bir yapı olduğunu, tek çıkış kapısı olarak devlet memurluğunun düşünülmemesi gerektiğini söyledi.
GÜNDEM Haberi
“Tek çıkış kapısı olarak devlet memurluğunu düşünmeyin”

Bingöl Üniversitesi ve İŞKUR İl Müdürlüğü işbirliğiyle ‘Kariyer ve Girişimcilik Günü’ etkinlikleri düzenlendi.

Bingöl Üniversitesinde düzenlenen programda konuşan Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak, girişimciliğin önemine dikkat çekerek, “İnşallah yakın bir zamanda üniversitemizde kariyer eğitim merkezi kuracağız” dedi.

Programda konuşan Vali Kadir Ekinci, Kariyer ve Girişimcilik Günü etkinliklerinin özellikle gençler için önemli bir program olduğunu belirterek, “Katılımcılar arasında genç yoğunluğu görmekten ziyadesiyle memnun oldum. Tecrübelerini gençlerimizle paylaşmak üzere ilimize teşrif eden iş adamlarımıza da teşekkür ediyorum. Ülkemiz ekonomisinin bugünleri ve yarınları için girişimcilik konusu son derece önemlidir. Sosyal ve kültürel yapımızın bir sonucu olarak ve özellikle de üniversite gençliğinde girişimciliği öteleyen, erteleyen bir yapımız var maalesef. Oysa batı ülkelerinde gençlerde girişimcilik tecrübeleri erken yaşlarda başlıyor. Ancak bizde hala devlet üzerinden iş sahibi olma alışkanlığı devam ediyor. Valiliğimize çocukları için iş talebinde bulunmak üzere gelen ailelerimiz var hala.

Sosyal yapımız ve aile kurumunun böylesine güçlü olması elbette güzel ve takdire şayandır. Ama bunun bir de handikapı vardır ki o da gençleri kendi ayakları üzerinde durma konusunda geciktirmesidir” dedi.

Gençlere hayallerini geniş tutmalarını ve hayallerinden asla vazgeçmemeleri tavsiyesinde bulunan Vali Ekinci, şunları söyledi: “Yunus Emre’nin ifade ettiği gibi, ‘Kaderin gayrete aşık olduğunu’ bilerek yaşamak durumundayız. Kaderlerimizi değiştirebiliriz. Ülkemizde bir işsizlik gerçeği var. Bunu aşmanın yollarından biri de girişimcilik ruhudur.  

İş, sadece masa başında olan değildir. Değerli gençler, hayallerinizi geniş tutun ve hayallerinizi gerçekleştirmekten de asla vazgeçmeyin. Ben üniversiteli yıllarımda farklı girişimcilik tecrübelerimle kendi harçlığımı kendim karşıladım. Risk almaktan lütfen kaçınmayın. Hayatta bir defa yaşayacaksınız. Tek çıkış kapısı olarak devlet memurluğunu düşünmeyin. Hayalleriniz olsun ve bunların peşinden koşun. Zarar edin, iflas edin ama bilin ki gayretlerinizin karşılığını öyle ya da böyle alacaksınız. Yüce rabbimiz hiç kimseyi rızıksız bırakmaz. Bu konuda hiçbir endişeniz olmasın. Rabbim yolunuzu açık etsin.”

İşadamlarının da tecrübelerini paylaştığı program, stantların gezilmesi ile sona erdi.

Programa, Vali Ekinci’nin yanı sıra Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak, Elazığ TSO Başkanı Asilhan Aslan, Bingöl TSO Başkanı Mahmut Ayas, iş adamları,  kurum amirleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Tek, çıkış, kapısı, olarak, devlet, memurluğunu, düşünmeyin”,
Yorumlar
Haber Yazılımı