Haber Detayı
20 Kasım 2018 - Salı 00:16
 
Temayül yoklaması neden iptal edildi
Belediye Başkanlığı için AK Parti’ye yapılan aday adayı müracaatlarının ardından 18 Kasım’da yapılması planlanan Temayül yoklamasının iptal edilmesi kafaları karıştırdı. Temayül yoklamasının iptal edilmesinin Mevcut belediye başkanı Yücel Barakazi ile yola devam ve Yusuf Coşkun’un aday gösterileceğine dair 2 iddia ortaya atıldı.
GÜNDEM Haberi
Temayül yoklaması neden iptal edildi

31 Mart 2019’da yapılacak olan Belediye Başkanlığı seçimi için 5 Kasım’da başlayan aday adayı müracaatı, 16 Kasım’da sona erdi.

Belediye Başkanlığı için AK Parti Bingöl il Başkanlığına mevcut belediye başkanı Yücel Barakazi ile birlikte toplam 10 aday adayı bulunuyor.  Aday adayı müracaatlarının ardından 18 Kasım’da planlanan temayül yoklaması, 16 Kasım 2018’de Bingöl’ün de aralarında bulunduğu 25’de iptal edildi.

ADAY COŞKUN’MU, BARAKAZİ Mİ?

Temayül yoklamasının iptal edilmesi, Bingöl kamuoyunda büyük bir şaşkınlıkla karşılanırken, ortaya İKİ iddia atıldı.

Mevcut aday adaylarının dışında, 2003-2007 yılları arasında AK Parti Bingöl İl Başkanı olarak görev yapan, 2007 Genel Genel Seçiminde 23. Dönem AK Parti Bingöl Milletvekili seçilen, 2014 yılı içerisinde AK Parti Bingöl İl Başkanlığı görevine atanarak, 1 Şubat 2015 tarihinde yapılan AK Parti 5. Olağan Bingöl İl Kongresine kadar bu görevi sürdüren, 1 Kasım 2015 milletvekili genel seçimlerinde AK Parti Bingöl milletvekili adayı olan ve 2 Ocak 2016 tarihinde Kalkınma Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevine atanan Yusuf Coşkun’un genel merkez tarafından belediye başkanlığına direk aday gösterileceği iddia edildi.

İkinci iddia ise, Temayül yoklamasının iptal edildiği 25 ilde, genel merkezin mevcut belediye başkanlarıyla yola devam kararı aldığı yönünde.

COŞKUN NEDEN ADAY GÖSTERİLİYOR

Ak Partinin kuruluşundan bugüne kadar İl Başkanlığı, Milletvekilliği ve Kalkınma Bakan Yardımcılığı görevleri başta olmak üzere birçok görevi yürüten Coşkun’un ismi, ilk olarak Diyarbakır Valiliği için geçerken, daha sonra Belediye Başkanlığı için aday adayı müracaatı yapacağı konuşulmaya başlandı.

Son yapılan görüşmelerde, Coşkun’un aday olmayacağı ve bu nedenle aday adaylığı müracaatında bulunmadığı açıklandı.

Ancak, aday adayı müracaatlarının ardından Bingöl’deki temayül yoklamasının iptal edilmesi, Coşkun’un direk aday gösterileceği ihtimalini güçlendirdi. Coşkun’un aday gösterilip gösterilmeyeceği ise, Cuma günü açıklanacağı öğrenildi.

ADAY ADAYLARI ŞAŞKIN

Belediye Başkanlığı için AK Parti’ye müracaat eden diğer 9 aday adayı da temayül yoklamasının iptal edilmesini şaşkınlıkla karşıladı.

Aday adayları da konuşulan 2 iddianın sonucunu merakla bekliyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Temayül, yoklaması, neden, iptal, edildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı