Haber Detayı
19 Eylül 2022 - Pazartesi 18:00
 
TİRYAKİ: PROJENİN BİNGÖL’DE BİR KARŞILIĞI YOK
Saadet Partisi Bingöl İl Başkanı M. Fatih Tiryaki, Sosyal Konut Projesinin, gerçekleştirilmeyecek bir seçim projesi olduğu söylendi.
SİYASET Haberi
TİRYAKİ: PROJENİN BİNGÖL’DE BİR KARŞILIĞI YOK

Saadet Partisi Bingöl İl Başkanı M. Fatih Tiryaki, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan sosyal konut projesi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Tiryaki, “Sayın Cumhurbaşkanı tarafından gündeme getirilen ve ilimizin hemen her tarafındaki bilboardlarda yerini alan Sosyal Konut Projesinin bazı illerde karşılık bulması normaldir. Fakat bu projenin ilimizde bir karşılığının olmadığı halkımız tarafından iyi bilinmektedir” dedi.

Tiryaki, şunları söyledi: “Bugüne kadar deprem yaşamamış, kentsel dönüşümle evleri yıkılmamış, sosyal yardımlar ihtiyaca binaen dağıtılmış, kurumlar tarafından çalışıyor görünen insanlar evde oturarak maaş almamış, işe alımlarda liyakate önem verilmiş, gençlerinin çoğu yurtdışına gitmemiş, her evde birkaç çalışanı olan, iktidar yetkililerinin halkına hizmet etmeyi kendilerine şiar edindiği iller varsa; o illerde bu proje belki uygulanabilir. 

Fakat bu proje;

-Kentsel dönüşüm konutları yıllardır devam etmesine rağmen hala tamamlanıp hak sahiplerine teslim edilmemiş,

-2020 depreminde evleri yıkılan ve üç yıldır konteynırlarda yaşamak zorunda olan vatandaşlarımızın evleri teslim edilmemiş iken ilimizde karşılık bulması mümkün değildir. 

İlimizde yıllardır yapımı devam eden konutlar hak sahiplerine teslim edilememişken, seçime 9 ay kala böyle bir fikrin ortaya atılması bizce seçim projesinden başka bir şey değildir.”

Sosyal Konut Projesi söyleminin yeni bir söylem olmadığını ifade eden Tiryaki, “2019 yılında iktidar tarafından ortaya atılmış bir fikirdir. Ülke genelinde bu söylemin üzerinden 4 yıl geçmiş olmasına rağmen hiçbir girişimde bulunmamış iktidarın, seçime 9 ay kala bu konuyu tekrar ısıtıp gündeme getirmesi inandırıcı değildir. Yaklaşan bir seçim öncesi, ihtiyaç sahibi insanımızın umutlarını çalmak üzere AKP tarafından ortaya atılan bir fikirdir diye düşünüyoruz.’’

İktidar Partisi eğer 20 yılın sonunda vicdani bir adım atmak istiyor ve dar gelirli vatandaşlarımızı ev sahibi yapmak istiyorsa biz destek vermeye hazırız.

Fakat dar gelirli vatandaşımızı borç yükü altında ezip, ‘yakınlarından borç almak’ zorunda bırakmadan,   500 bin konut için 15 milyar dolar bütçe ayırarak ve kura ile gerçek ihtiyaç sahiplerine bu evleri ücretsiz dağıtarak vicdanlı bir davranış sergilesin, biz de destek verelim. Kayıp 128 Milyar doların onda birini bulsa bu proje ücretsiz yapılabilir” dedi.

(Haber Merkezi)

Kaynak: Editör:
Etiketler: TİRYAKİ:, PROJENİN, BİNGÖL’DE, BİR, KARŞILIĞI, YOK,
Yorumlar
Haber Yazılımı