Haber Detayı
05 Mart 2019 - Salı 00:21 Bu haber 3646 kez okundu
 
Türkiye’de 406, Bingöl’de 1 ürüne coğrafi işaret verildi
Bir ilin tanıtımı için önemli yere sahip olan ürünlere coğrafi işaret alma çalışmaları yaygınlık kazanırken, Bingöl adına tescillenen sadece bir ürün bulunuyor.
GÜNDEM Haberi
Türkiye’de 406, Bingöl’de 1 ürüne coğrafi işaret verildi

Türk Patent Enstitüsü verilerine göre, Bingöl’den şuana kadar Burma Kadayıf, Gazik Kaymağı ve Çobantaşı Kavurması için coğrafi işaret başvurusunda bulunuldu. Burma kadayıf için Bingöl ile Diyarbakır yarışırken, Türk Patent Enstitüsü, burma kadayıfı Diyarbakır adına tescilledi. Gazik Kaymağı için henüz karar verilmezken, Çobantaşı Kavurması Bingöl adına coğrafi işaret alan tek ürün oldu.

Coğrafi işaret ile ilgili açıklama yapan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ülkenin coğrafi işaretli ürün konusunda potansiyelinin yüksek olduğunu belirterek, “Coğrafi işaretli ürün ve coğrafi işaret için başvuru sayısı artıyor. Şimdiye kadar coğrafi işaret alan 406 ürün, başvuru aşamasında bekleyen ise 387 ürün var. Bu sayıların artması o bölgedeki yerel ekonomiyi güçlendirirken, genel ekonomimizi ve turizmi de olumlu etkiler. Daha fazla tanıtım ile bu ürünlerin sayısını artırarak uluslararası alanda katma değer yaratmalıyız” dedi.

Coğrafi işaret alabilecek binlerce ürün olduğunu belirten Palandöken, “Kendimize has ürünlerimiz açısından ülke olarak potansiyelimiz çok fazla. Dolayısıyla üretildiği ile ait özellikler taşıyan ve markalaşabilecek ürün yelpazesi çok geniş. Bugüne kadar 406 ürün coğrafi işaret aldı. Türk Patent ve Marka Kurumu'nda başvuru aşamasında olan 387 ürün var. Bununla birlikte daha başvuru yapılabilecek ve coğrafi işaret alabilecek binlerce ürün var. Tüm illerimiz coğrafi işaretli ürün sayısını artırmaya yönelik girişimlerde bulunmalı. Bu da en çok reklam ve tanıtımlarla gerçekleşir. Ülkemize uluslararası düzeyde katma değer sağlayacak bu yöresel ürünlerin bilinilirliği arttıkça daha büyük kitleler tarafından rağbet görecektir” ifadelerini kullandı.

“COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜN SAYISINDA ŞANLIURFA ŞAMPİYON”

Tescil almış ürün sayısında Şanlıurfa'nın birinci olduğuna dikkati çeken Palandöken, “Her ilimizin, yöremizin ürünü değerli ve özel fakat Şanlıurfa ilimiz coğrafi işaret sayısında şampiyon. Tüm Türkiye'de en fazla coğrafi işaret sayısı olan ilimiz 27 tescilli ürün ile Şanlıurfa iken, ürünleri en fazla başvuru aşamasında olan ilimiz ise 42 ürünle Gaziantep. Öte yandan listede dikkat çeken birçok ilimiz de var. Örneğin Bolu'da 23 adet ürün varken bunların yalnızca 2 tanesi tescilli. Sivas'ın 35 ürünü varken 7 tanesi tescilli. Adana'nın 16 ürününde yalnızca Adana Kebabı tescil sahibi” dedi.

“TESCİLLİ ÜRÜNLER TURİZME DE KATKI SAĞLIYOR”

Tescilli ürünlerin turizme de katkısının olduğunu vurgulayan Palandöken, şunları söyledi: “Tescilli ürün eşdeğerine kıyasla iki kat daha pahalıya satılıyor. Adana kebabı, Gemlik zeytini, İnegöl Köftesi gibi birçok tescilli ürünümüzü başka ülkelerin sahiplenmesini neden kabul edelim? Bir ürünün tescil alması, kendi mirasına sahip çıkması ve onu devam ettirmesi açısından çok önemli. Bununla birlikte o ürünü görmek, satın almak, tatmak isteyenler olacağı için turizme de katkısı oluyor. Turizmin geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi için coğrafi işaret önemli bir rol oynuyor. Bu nedenle ürünlerin tescil alması için teşvikler ve destekler, reklam ve tanıtım ile desteklenerek artırılmalı.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye’de, 406,, Bingöl’de, 1, ürüne, coğrafi, işaret, verildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı