Haber Detayı
08 Mart 2019 - Cuma 01:22 Bu haber 2293 kez okundu
 
“Türkiye’de beka sorunu yok”
HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Bingöl’de yaptığı konuşmada, Türkiye’de beka sorunu olmadığını, işsizlik sorunu, yoksulluk sorunu var, geçim sorunu olduğunu söyledi.
GÜNDEM Haberi
“Türkiye’de beka sorunu yok”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Bingöl’e gelerek 31 Mart Mahalli İdareler seçimleri nedeniyle seçim bürosu açılış programına katıldı.

Davul zurna ile karşılanan Temelli, konuşmasına, Regaip Kandilinin hayırlara vesile olmasını dileyerek başladı.

Barış için, demokrasi için uzun yıllardır mücadele ettiklerini belirten Temelli, “Diyoruz ki; bu ülkeye barış gelmeli, adalet gelmeli, hukuk gelmeli. İşte onun için mücadele edilmeli. Biz dün olduğu gibi bugün de barış ve demokrasi mücadelesini yükseltmeye devam edeceğiz. Hukuk için, adalet için bir arada, huzur içinde yaşamak için Kürdüyle, Türküyle, bu ülkedeki 72 millet ile bir arada yaşamak için mücadele ediyoruz. Kürt halkı bu onurlu mücadelenin en önünde yürüyor. Leyla Güven bu onurlu mücadelenin en önünde yürüyor, selam olsun” dedi.

‘BİZDE ÖTEKİLEŞTİRME YOK’

‘Bizde ötekileştirme yok’ diyen Temelli, şunları söyledi: “Buradan tüm Türkiye halklarına sesleniyorum, faşizme geçit vermeyeceğiz. Onlar istedikleri kadar halkları bölmeye çalışsınlar, onlar istedikleri kadar insanları birbirlerine düşman etmeye çalışsınlar, biz tüm halklarla omuz omuza vereceğiz, faşizme karşı omuz omuza mücadele edeceğiz. İşte bu dayanışmadan, bu güçten korktukları için sabah akşam HDP’ye saldırıyorlar. Nefret söylemiyle, düşmanlaştırarak. Biz HDP’yiz, biz erdemli bir halkın partisiyiz, bizde nefret yok, ötekileştirme yok, düşmanlaştırma yok. Biz siyaset yapacağız, hakkımızı arayacağız, hep beraber bizden çalınanı geri alacağız.”

Nefret, şiddet söylemlerinden insanların yorulduğunu ifade eden Temelli, bu söylemler nedeniyle insanların artık televizyonları seyretmediğini belirtti.

Temelli, Cumhurbaşkanının kendilerine ‘defolun gidin’ dediğini hatırlatarak, “sen kimi kimin ülkesinden kovuyorsun. Biz bir yere gitmiyoruz. Yurdumuzda, vatanımızda geleceğimize hep birlikte sahip çıkıyoruz, 31 Mart’ta sandığa gidiyoruz. Bugün ‘azaya gidiyoruz’ demiş. Biz seni 31 Mart’ta siyaseten emekli edeceğiz. Ondan sonra uzaya git, hatta Mars’a git, daha da gelme. Bizim hafızamızı yok edemezler, heykelleri, anıtları yıkarak, isimleri değiştirerek bizim hafızamızı silemezler. Her şeyi hatırlıyoruz, ne Roboski’yi unuttuk ne de kayyumları unuttuk. Hepsinin hesabını soracağız.”

“ÜLKENİN BEKA SORUNU YOK, İŞSİZLİK SORUNU VAR”

Türkiye’nin beka sorunu değil, işsizlik sorunu olduğunu ifade eden Temelli, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi olmaz dedik, bu ülkenin kültürüne, siyasetine, tarihine uyumsuz dedik. Bu ülkede halkların bir arada yaşama iradesine uygun rejim çoğulcu parlamenter sistemdir dedik. O yüzden yerel demokrasi güçlendirilmeli, parlamenter rejim temsiliyeti yükselmeli, vesayet sistemi son bulmalı, eşit yurttaşlar temelinde bir anayasa yapılmalı dedik, gittiler tam tersini yaptılar. Uydurma bir sistemle bu ülkeyi yönetmeye çalışıyorlar, yönetemiyorlar, yönetemeyecekler. Böyle bir sistem yok, böyle bir sistem bizim ülkemize uygun değil. O yüzden de 24 hazirandan bugüne kadar sorunlar büyüyor, dertler büyüyor. Bütün bu büyüyen sorunlara verdikleri cevap şu; beka sorunu.

Beka sorunu var mı? sizin işsizlik sorununuz var, yoksulluk sorununuz var, geçim sorunu var.

Siz iktidardan giderseniz, bu ülke sorunlarını çözer, işsizlik sorununu, enflasyon sorununu çözer, bu ülke yaşadığı bütün sorunlardan kurtulur.

Çünkü siz, bu ülkenin kaynaklarını halk için, insanlar için harcamıyorsunuz. Bu ülkenin kaynaklarını ya savaş için harcıyorsunuz ya da kendi haksız zenginliğiniz için harcıyorsunuz. Servetinize servet kattınız. Sonra dönüyorsunuz ‘beka sorunu var’ diyorsunuz. Bu ülkenin AKP-MHP sorunu var ona da 31 Mart’ta son vereceğiz. Bu ülkenin başına kayyumları bela ettiler. 31 Mart’ta tüm kayyumları süpürüp atacağız.”

“ASGARİ ÜCRETLE İŞ BULMAK BİLE MÜMKÜN DEĞİL”

Bingöl’ün işsizlik oranının yüzde 40 olduğunu belirten Temelli, iş bulanların da geçinemediğini söyledi. Temelli, “Asgari ücretle iş bulmak bile mümkün değil. Yoksulluk bu denli yüksek ama Bingöl’de iş yok. Şimdi Türkiye’ye önerdikleri proje Kanal İstanbul. Kanal İstanbul’u yapacakmış, 25 milyar dolar, S-400 alıyorlar, 10 yılda 25 milyar dolar. Ama hiç akıllarına Bingöl’e yatırım yapmak gelmiyor. Çünkü buraların kaynaklarını alıp o yatırımlarla yandaş müteahhitleri zengin ediyorlar. Biz de diyor ki halkın kaynağı halka, yatırım yapacaksak kendi kaynağımızı yönetmeliyiz. O yüzden de yerelde iktidara gelmeliyiz. İşsizliğe son vermek için kooperatifler kuracağız, belediyelerde iktisadi işletmeler kuracağız, hayvancılık, çiftçilik gelişecek. Kendi sorunumuzu kendimiz çözeceğiz, kentimizi biz yöneteceğiz. Doğduğumuz yerde doymak istiyoruz. Göç etmek istemiyoruz. Gidip İstanbul inşaatlarında ölmek istemiyoruz. Mevsimlik işçi olmak istemiyoruz, yerimizde, yurdumuzda hakça, adaletçe bir düzen istiyoruz. Onu da hep birlikte alacağız. Şimdi demokrasi zamanıdır, barış zamanıdır, HDP zamanıdır. Gelin 31 Mart’ta demokrasinin, barışın önünü birlikte açalım. Bütün Türkiye’ye sesleniyorum, sandığa gittiğinizde nerede HDP görürseniz oraya mührü basın. Bilinki o mührün karşılığı demokrasidir, barıştır, yerel demokrasidir, radikal demokrasidir” diye konuştu.

Programda, Demokratik Bölgeler Partisi Eş Genel Başkanı Mehmet Aslan, HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, HDP Bingöl Belediyesi Eş Başkan Adayları Senem Çakas, Hişyar Özsoy birer konuşma yaptı.

Yapılan konuşmaların ardından HDP seçim bürosunun açılışı yapıldı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Türkiye’de, beka, sorunu, yok”,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
“Türkiye’de beka sorunu yok”
Yorumlar
Haber Yazılımı