Haber Detayı
30 Kasım 2021 - Salı 17:10
 
ÜNİVERSİTE DEĞERLENDİRME RAPORU AÇIKLANDI
Yükseköğretim Kurulu (YÖK), ‘2020 yılı üniversite izleme ve değerlendirme raporlarını’ yayınladı.
- Haberi
 ÜNİVERSİTE DEĞERLENDİRME RAPORU AÇIKLANDI

Üniversite İzleme ve Değerlendirme Çalışması ile üniversitelerin yürüttüğü çalışmaların tamamını kapsaması hedeflenen “Eğitim ve Öğretim”, “Araştırma-Geliştirme, Proje ve Yayın”, “Uluslararasılaşma” ile “Topluma Hizmet ve Sosyal Sorumluluk” temel alanlarında 45 gösterge belirlendi.

YÖK’ten yapılan açıklamada, “Yükseköğretim Kurulu olarak önem atfettiğimiz izleme ve değerlendirme çalışmaları üniversiteler tarafından da yakından takip edilmektedir. Bu çerçevede kurumların izleme ve değerlendirme birimleri aracılığıyla belirlenen göstergelere ilişkin çalışmalar yürüttüklerini memnuniyetle takip etmekteyiz. Bu çalışmaların kurumların veriye dayalı karar alma süreçlerine katkıda bulunacağına ve sürdürülebilir nitel gelişimlerini destekleyeceğine inanmaktayız” denildi.

Bingöl Üniversitesi ile ilgili 2020 yılı raporu incelendiğinde, programların genel doluluk oranının yüzde 87,33 olduğu görülüyor.

Bingöl Üniversitesinde öğrenci başına düşen basılı kitap sayısının 5,62, ulusal hakemli dergilerde yayımlanmış öğretim elemanı başına düşen yayın sayısının 0,281, SCI, SCI-Expanded, SSCI ve AHCI endeksli dergilerde yayımlanmış öğretim elemanı başına düşen yayın sayısının 0,526, En yüksek 10’luk dilimde atıf alan yayın sayısının 228 olduğu kaydedildi.

TÜBİTAK tarafından verilen ulusal ve uluslararası araştırma bursu sayısı 8 olurken, TÜBİTAK tarafından verilen ulusal ve uluslararası destek programı sayısı 28 oldu.

Üniversitede hiç sosyal sorumluluk projesi yürütülmezken, dezavantajlı gruplara yönelik sosyal entegrasyon ve kapsayıcılığa ilişkin de hiç faaliyet yapılmadığı belirtildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , ÜNİVERSİTE, DEĞERLENDİRME, RAPORU, AÇIKLANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı