Haber Detayı
18 Ekim 2021 - Pazartesi 18:14
 
ÜNİVERSİTE DİŞ HASTANESİNİN TEMELİ ATILDI
Bingöl Üniversitesi Diş Hekimliği Araştırma ve Uygulama Hastanesi, arı kompleksi ile mühendislik ve mimarlık fakültesi ek binasının temeli atıldı.
EĞİTİM Haberi
ÜNİVERSİTE DİŞ HASTANESİNİN TEMELİ ATILDI

Açılışa Vali Kadir Ekinci, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, AK Parti Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek, Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, kurum müdürleri katıldı.

Programda konuşan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, “Bu sene biraz yurt meselesi de yaşandı. Türkiye dünyada en fazla yatak kapasitesi olan ülkelerin başında geliyor. Üniversite öğrencilerine bir defa paralı eğitim vermiyoruz, bu anlamda çok önemli bir farkımız var" dedi.
Yılmaz, şunları söyledi: “Değerli arkadaşlar pandemi sonrası dönemde üniversitemiz yeniden öğrencileriyle, akademisyenleriyle buluşuyor. İnşallah bu kurallara dikkat ederek, aşılarımızı da mutlaka yaparak, bu süreci de hep birlikte atlatacağız. Değerli arkadaşlar bu sene biraz yurt meselesi de yaşandı. Türkiye dünyada en fazla yatak kapasitesi olan ülkelerin başında geliyor. Üniversite öğrencilerine bir defa paralı eğitim vermiyoruz, bu anlamda çok önemli bir farkımız var. Bir taraftan öğrencilerimize yurt imkanı sunmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda burs oranlarını da çok arttırdık. Yurtlardaki sorunun temelinde şu var; pandemi sonrası dönemde hiç olmadığı kadar büyük bir talep artışı oldu. Daha önceki dönemlerde 350 bin civarlarında seyir ederken Türkiye genelinde talep bir anda 750 bin bantlarına çıktı. Buna rağmen çok ciddi bir çabayla büyük oranda yerleştirmeler sağlandı. Kalan kardeşlerimiz ile ilgili de çalışmalarımız devam ediyor”

"DİŞ HASTANESİ YAPILDIĞINDA İLİMİZE ÇOK ÖNEMLİ BİR DEĞER KATACAKTIR"
Diş Hastanesinin Bingöl için önemli bir yatırım olduğunu belirten Vali Kadir Ekinci ise, "Bingöl için önemli bizim için gurur verici bir gün. Rabbim bir an önce bu yatırımları tamamlamayı ve milletimizin hizmetine sunmayı bizlere nasip etsin inşallah. Üniversitemiz kurulduğu 2007 yılından bu güne kadar her geçen gün değişmekte ve gelişmekte olan bir üniversitemiz. Başarılı öğrencileriyle, akademik kadrosuyla ülkemizin dört bir yanından öğrenci alan yapısıyla Bingöl’de oldukça önemli bir yere sahiptir. Diş hastanesi yapıldığında ilimize çok önemli bir değer katacaktır. Özellikle sağlık alanında Bingöllü kardeşlerimizin il dışına çıkmadan Bingöl’de tedavilerini olabileceğini en üst düzeyde hizmet alabileceği bir tesisi Bingöl’ümüze kavuşturmuş olacağız inşallah" şeklinde konuştu.
Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan da, "Çok önemli tesislerin açılışına şahitlik yapıyoruz. Üniversitemiz gerçekten gerek öğrenci sayısı olarak gerek fiziki yapı olarak gerekse de akademik kadro olarak her geçen gün geliştiğini görüyoruz. Bu da bizi ziyadesiyle mutlu ediyor. Üniversiteler kuruldukları şehirler üzerinde çok önemli ekonomik, sosyal ve kültürel bir etkiye sahiptirler. Bir ülkenin nitelikli insan gücünün yetişmesinde, bilginin üretilmesinde ve topluma hizmet noktasında çok önemli bir etkiye sahiptirler" dedi.

"Sadece Bingöl’e Değil, Bölgeye Hizmet Etmiş Olacağız"

Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak ise, “Üniversitemize ve şehrimize hizmet edecek binaların temellerini atıyoruz. Bugün bizim açımızdan anlamlı bir gün. Burada üç tane binamızın Diş Hekimliği Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Arı Kompleksi ve Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Ek Binası temel atma törenini gerçekleştiriyoruz. Üç binamız da ilimizi için, üniversitemiz için çok önemli çalışmalardır. Daha önce temelini attığımız ve şu an da faaliyette olana Hayvan Hastanesi, İslami İlimler Fakültesi binası ve yeni nizamiye girişimiz için ilerleyen dönemlerde açılışlarını yapacağız. Hayvan hastanesi ilimiz ve bölgemize hizmet açısından çok önemli, ruhsatı alındı ve hayvanların tedavi ile bakım süreçleri başladı. İlimizde açılan SÜTAŞ ile birlikte bölgeye hitap ettiği için bölge hastanesi oldu diyebiliriz” dedi.

‘Diş Hekimliği Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin sadece Bingöl’e değil, bölgeye de hizmet edeceğini belirten Rektör Çapak, “Hastanede 2 blok, 102 tedavi ünitesi bulunmakta ve her türlü diş tedavisi yapılmış olacak. Dolayısıyla hemşerilerimiz diş tedavisi için il dışına gitmemiş olacaklar. İnşallah hastanemizi iki yıl içerisinde tamamlamış olacağız.  Bizlerden hiçbir zaman desteklerini esirgemeyen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı Dr. Cevdet Yılmaz’a, valimize, milletvekilimize, belediye başkanımıza ve katkısı olan herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

BELEDİYE BİNASINDA İNCELEME

TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz, AK Parti Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek ve Belediye Başkanı Erdal Arıkan, çalışmaları büyük oranda tamamlanan yeni belediye binasını gezerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Belediye binasının kısa bir zaman sonra hizmete gireceği kaydedildi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÜNİVERSİTE, DİŞ, HASTANESİNİN, TEMELİ, ATILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı