Haber Detayı
06 Mart 2019 - Çarşamba 00:39 Bu haber 1532 kez okundu
 
Üniversitede afet eğitimi
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından Bingöl Üniversitesinde afet eğitimi verildi.
GÜNDEM Haberi
Üniversitede afet eğitimi

‘1-7 Mart Deprem Haftası’ kapsamında afet bilinçlendirme eğitimlerini sürdüren İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Bingöl Üniversitesinde "Birey ve Aileler İçin Temel Afet Bilinci" konulu eğitim verdi.

AFAD İl Müdürü M. Emin Boğatekin tarafından  verilen teorik eğitimde, deprem öncesi, deprem sırası ve deprem sonrasında uygulanması gereken kurallar, afetlerde ilk 72 saat, afet ve acil durum çantası, psikolojik ilk yardım gibi konularda bilgiler verildi. Kurum personeli tarafından "Yangın Söndürme Cihazı" tanıtılarak yangına nasıl müdahale edileceği konusunda da bilgiler aktarıldı.

Eğitimin ardından AFAD Müdürü M.Emin Boğatekin ve kurum personelini ağırlayan Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Porf. Dr. Ramazan Solmaz, Bingöl’ün birinci derecede deprem bölgesinde olduğunu hatırlatarak, deprem afetinin sadece cana mal olma boyutu ile ele alınmasının yetersiz olduğunu, aynı zamanda ekonomik ve toplumsal birçok soruna da sebebiyet verdiğini ifade etti.

Solmaz, depremlerin ciddi anlamda toplumların sosyokültürel ve ekonomik yapısını değiştirdiğini ve şehirlerin göç verdiğini belirterek, bu nedenle ilgili kurumların konu ile ilgili tedbirler almasının son derece önemli olduğunu söyledi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Üniversitede, afet, eğitimi,
Yorumlar
Haber Yazılımı