Haber Detayı
15 Nisan 2019 - Pazartesi 00:58
 
Üreticilerin bahar sevinci
Son yılların en sert ve yoğun geçen kış mevsiminin ardından yaylalara çıkmaya hazırlanan besiciler, karların erimesiyle yeşile bürünen meralarda hayvanlarını otlatmanın sevincini yaşıyor.
GÜNDEM Haberi
Üreticilerin bahar sevinci

Bingöl’de son yılların en çetin kışının yaşanması nedeniyle zor günler geçiren ve hayvanlarını ahır ve ağıllarda kuru ot, arpa, saman ile besleyen üreticiler, havaların ısınmasıyla hayvanlarını meraya çıkardı. Beyaz örtünün kalkmasıyla hayvanlar Bingöl Ovası'nda otlamaya başlarken üreticiler de yem maliyetinden kurtuldu.

Küçük hayvan besiciliği yaparak geçimini sağlayan Habib Tiryaki, kış aylarını merkez köylerde geçirdiklerini, bol karlı ve uzun bir kış sezonunu geride bırakmanın sevincini yaşadıklarını belirtti.

Artık hayvanların merada kendi imkanlarıyla beslendiğini anlatan Tiryaki, "Bingöl'ün Karlıova ilçesinde yaşıyorum. Kışın hayvanları Bingöl'e getiriyoruz, kışı burada geçiriyoruz. İlkbaharda tekrar Karlıova'ya yaylaya gidiyoruz. Kışı atlattık, ilkbahar da güzel geçiyor. Mera da güzel, Allah'a çok şükür bol çayır çimen var. Artık hayvanlar merada kendini doyuruyor. Çayır da çok. Allah'a şükür mutluyuz." ifadelerini kullandı.

Tiryaki, sabah çıkardıkları hayvanları 12 saat merada otlattıktan sonra akşam tekrar ağıla götürdüklerini dile getirerek şimdilik 12 saat, yaz aylarında ise 24 saat koyunlarla bir arada olduğunu söyledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Üreticilerin, bahar, sevinci,
Yorumlar
Haber Yazılımı