Haber Detayı
02 Aralık 2019 - Pazartesi 00:21 Bu haber 682 kez okundu
 
“Ürün Bazlı” gıda denetimi yapıldı
Tarım ve Orman Bakanlığının denetim seferberliği kapsamında 81 ilde eş zamanlı “Ürün Bazlı” gıda denetimleri gerçekleştirildi.
GÜNDEM Haberi
“Ürün Bazlı” gıda denetimi yapıldı

Tarım ve Orman Bakanlığının denetim seferberliği kapsamında Bingöl’de gerçekleştirilen “Ürün Bazlı” gıda denetimine İl Müdürü Burhan Bahadır’da katıldı.

lGıda ve Yem Şube Müdürü ile Gıda Kontrol Görevlileriyle birlikte denetimlere katılan Bahadır, yapılan denetimlerle üretimden tüketime, tarladan sofraya kadar ürünlerin denetlendiğini, vatandaşın güvenilir gıdaya ulaşımı için özverili çalışmalar yürüttüklerini, halk sağlığının güvenliği için denetimlerin hız kesmeden devam edeceğini söyledi.

Bahadır, şunları söyledi: “Bakanlığımız Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünün 22 Kasım 2019 tarihli ‘Denetim Seferberliği’ konulu yazısına istinaden 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında gıda zincirinin tüm aşamalarında tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması yönünde 25-30 Kasım 2019 tarihleri arasında denetim seferberliği başlatılmış olup, İl Müdürlüğümüzde görev yapan Gıda Kontrol görevlileri tarafından Üretimden tüketime, tarladan sofraya kadar ürünlerin denetlendiğini, vatandaşın güvenilir gıdaya ulaşımı için özverili çalışmalar yürütüyorlar. Halk sağlığının güvenliği için denetimlerimiz hız kesmeden devam edecektir”

Denetimlerde görülen aksaklıklar konusunda öncelikle işletmelere süre verildiğini aktaran Bahadır, gerektiği hallerde idari yaptırım uygulandığını ve yine gerekli görülen hallerde numune aldıklarını belirti.

Bahadır, alınan numunelerin analiz edildikten sonra uygunsuzluk tespit edilmesi halinde ise yasal işlem uygulandığını vurguladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Ürün, Bazlı”, gıda, denetimi, yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı