Haber Detayı
26 Kasım 2019 - Salı 14:21 Bu haber 854 kez okundu
 
“Usulsüzlük varsa imza atanlar hakkında neden soruşturma başlatılmadı?”
HDP Belediye Meclis Üyesi Aydın Bürçün, belediyede yeni yönetimin imar yönetmeliğine uygun olmayan inşaatların durdurulması kararı aldığını belirterek, “madem bu yapılarda usulsüzlük var, madem müteahhitlere verilen resmi evraklarda belediyenin mührü ve kaşesi var o zaman neden bu resmi evraklara imza atanlar soruşturma dahi geçirmedi?” dedi.
GÜNDEM Haberi
“Usulsüzlük varsa imza atanlar hakkında neden soruşturma başlatılmadı?”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Belediye Meclis Grubu Sözcüsü Aydın Bürçün, Bingöl Belediyesi bütçesi ve durdurulan inşaatlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

2019 yılı için oluşturulan tahmini bütçenin Kasım 2019 tarihine kadar gerçekleşme oranının yüzde 47 olduğunu belirten Bürçün, “bu orana rağmen 2020 yılında belediyenin 200 milyon TL gelir elde edileceği söyleniyor. 2019 tahminini tutturamamış bir belediye nasıl böyle bir beklentiye giriyor anlam veremiyoruz” dedi.

Bürçün, şunları söyledi: “İmar revizyonu ve bu revizyon üzerinden gelir beklentisi içine girildiği görülüyor. Her soruna ‘biz yeni geldik, eski yönetim sorunları’ gibi bir savunma geliştiren yönetim bu revizyon kararıyla eski yönetimin yaptığı ne kadar usulsüzlük varsa hepsini meşrulaştırıyor.
Yeni yönetim göreve başlar başlamaz, ‘imarda usulsüzlüğün önüne geçeceğiz’ dedi. Bu söylem bize bir önceki yönetimin ilk yıllarını hatırlattı. O günde bu tutumunuzun yanındayız demiştik, bu günde diyoruz. Ancak, gördüğümüzü şu terazinin şirazesi bir noktadan sonra kayıyor. Görev gelir gelmez geçmişte imar yönetmeliğine uygun olmayan inşaatların durdurulması kararı alındı.

Ama bu karar alınırken şu unutuldu, yapı ruhsatı ve çapı veren belediyenin kendi birimleri, madem bu yapılarda usulsüzlük var, madem bu müteahhitlere verilen resmi evraklarda belediyenin mührü ve kaşesi var o zaman neden bu resmi evraklara imza atanlar bırakın ceza almayı soruşturma dahi geçirmedi.

2019 yılı bütçesi oluşturulurken aynı zamanda iktidar partisi de, bizde seçim hazırlığındaydık. Ve çok net biliyorduk ki öngörülen rakamlar seçime hazırlıktı. Mesela Kültür Mahallesi kentsel dönüşüm projesinden 100 milyon TL gelir bekliyoruz dediler ama şu anki zararı kimse hesaplayamıyor. 2020 yılı bütçesinde vadi projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un 10 milyon TL kaynak vereceğiz sözünü, hiçbir resmi yazışma olmadan bütçeye gelir diye kaydedildiğini görüyoruz.

Bir diğer gelir kalemi ise aynı zamanda kendi suçunu ifşa etmek gibi, imar revizyonun da fazla çap verilen yapılara bizimde anlamadığımız neye göre belirlendiği belli olamayan bir formülle cezai bedel çıkarılacak ve yapılara ruhsat verilecek.

Bununla ilgili daha önce açıklama yaptık grup olarak ancak, belediye yönetimi bize ‘700’e yakın kişinin mağduriyeti gideriliyor’ şeklinde cevap verdi. Peki, kim mağdur etti, nasıl mağdur oldular? Keşke bunların cevabı da verilseydi. Bu yapılardan alınacak cezai bedel belediyeye gelir sağlayacak. Belediye tarafından mağdur edilen kişilerden gelir sağlamaya çalışmak ne kadar doğru ne kadar etik olacak. Kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz.”

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Usulsüzlük, varsa, imza, atanlar, hakkında, neden, soruşturma, başlatılmadı?”,
Yorumlar
Haber Yazılımı