Haber Detayı
20 Mayıs 2021 - Perşembe 18:18
 
UYUŞTURUCU HATLARINI AÇIKLADI
Aydal, uyuşturucu hatlarından birinin; Afganistan, İran ve Irak sınırından Diyarbakır’a, buradan da Akdeniz ve Ege bölgelerine ulaştığını, diğer hattın ise Bingöl-Elazığ-Malatya-Kayseri-Nevşehir-Kırşehir-Kırıkkale hattı olduğunu söyledi.
SİYASET Haberi
UYUŞTURUCU HATLARINI AÇIKLADI

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Doğan Aydal, Türkiye’nin uyuşturucu trafiği, kullanımı ve ticareti ile ilgili açıklama yaptı.

Aydal, uyuşturucu hatlarından birinin; Afganistan, İran ve Irak sınırından Diyarbakır’a, buradan da Akdeniz ve Ege bölgelerine ulaştığını, diğer hattın ise Bingöl-Elazığ-Malatya-Kayseri-Nevşehir-Kırşehir-Kırıkkale hattı olduğunu söyledi.

Son zamanlarda dünyanın başına bela olan uyuşturucunun çeşitli tiplerinin Türkiye’nin başına da bela olduğunu ifade eden Aydal, “Son günlerde basında ısrarla telaffuz edilen,  Mersin ve İzmir limanlarına geldiği ifade edilen beş ton kokainin de her nasılsa kaybolduğu haberleri de konunun tekrar gündeme oturmasını sağlamıştır. Ancak, bu son haberler olmasa bile, eldeki veriler uyuşturucu ticaretindeki ve uyuşturucu kullanımındaki artışın çok ciddi boyutlarda olduğunu göstermektedir. 

2006-2019 yılları arasında uyuşturucu ticaretinden tutuklu bulunanlar ile uyuşturucu kullanan kişilerden tutuklu bulunanların izleri sürüldüğünde karşımıza çıkan tablo çok dikkat çekicidir. Bazı illerdeki uyuşturucu ticaretinden tutuklu artışlarının 45 misline ulaştığı görülmüştür” dedi.

UYUŞTURUCU HATLARI

Uyuşturucu ticaret trafiğinde iki farklı yol izlendiğini belirten Aydal, şunları söyledi: “Özellikle Afganistan üzerinden gelen uyuşturucuların Afganistan, İran ve/veya Irak sınırından Diyarbakır’a ulaştığı, buradan da Şanlıurfa üzerinden Akdeniz sahilindeki illere ulaştığı anlaşılmaktadır. Akdeniz’den de Isparta-Uşak yolunu takip ederek Ege bölgesine yayıldığı görülmektedir. Diğer hattın ise Bingöl-Elazığ-Malatya-Kayseri-Nevşehir-Kırşehir-Kırıkkale hattı olduğu düşünülmektedir. Marmara bölgesindeki Kocaeli ilinden, Ege bölgesinde Muğla’ya kadar olan bütün illerdeki suçlu artışı, bu bölgedeki ticaretin de yoğun olduğunu göstermektedir. Uyuşturucu naklindeki bir diğer hat ise, Kolombiya başta olmak üzere, Orta Amerika ülkelerinden limanlarımıza gelen gemiler aracılığıyla olmaktadır.

Uyuşturucu kullanan kişilerin sayısal olarak en çok arttığı ilk üç il sırasıyla İstanbul, İzmir ve Bursa iken, şehrin nüfusuna oran hesaplandığında uyuşturucu kullanımında en çok artış gösteren iller İzmir, Samsun ve Aydın illerinin olduğu belirlenmiştir.

Yetkililerce kısa sürede önlem alınmadığı takdirde, sınırlarda gerçek kontrol yapılmadığı ve terör gruplarının en büyük destekçisi olan güzergâhlar kontrol altına alınamaz ise, Uyuşturucu probleminin hızla artacağı şüphesizdir.”

Aydal, 2016-2019 yılları arasında uyuşturucu kullanımında suçlu sayısının nüfus oranına göre en çok arttığı 10 ilin; İzmir, Samsun, Aydın, Isparta, Edirne, Sakarya, Aksaray, İstanbul, Konya ve Tekirdağ olduğunu söyledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: UYUŞTURUCU, HATLARINI, AÇIKLADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı