Haber Detayı
03 Aralık 2019 - Salı 23:59 Bu haber 741 kez okundu
 
Vali Ekinci, engelli vatandaşlarla buluştu
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünce ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ dolayısıyla engellilere yönelik program düzenlendi.
GÜNDEM Haberi
Vali Ekinci, engelli vatandaşlarla buluştu

Vali Kadir Ekinci ve eşi Tuba Ekinci, ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ münasebetiyle düzenlenen öğle yemeği programına katıldı. Program öncesinde engelli misafirleri masalarında tek tek ziyaret eden Vali Ekinci, engelli vatandaşlar ile bir süre sohbet etti; sorun ve taleplerini dinledi.
Programda konuşan Vali Kadir Ekinci, “Sık sık farklı kesimlerden insanlarımızla bir araya geliyoruz. Takdir edersiniz ki, her buluşmanın ayrı bir tadı, ayrı bir telaşı ve heyecanı var. Ancak itiraf etmeliyim ki, söz konusu engelli kardeşlerimizle buluşma oluşunca bizleri ayrı bir telaş, ayrı bir heyecan ve mutluluk sarıyor” dedi.

Vali Ekinci, şunları söyledi: “Sizlerle aynı masa etrafında olmak, birlikte çay içip sohbet etmek, dertleri ve talepleri dinleyip imkanlar ölçüsünde hizmet üretmek bizlere tarifsiz bir mutluluk veriyor. Bu bitmez tükenmez duygunun arkasında elbette insan ve Allah sevgisi var. Çünkü bizler, ‘Yaratılanı severiz yaratandan ötürü’ ilkesi ile etrafımıza bakıyoruz. Bakışlarımız; barış, selamet, emniyet, hakkaniyet ve yardımseverlik yüklü. Darda kalmışa, sıkıntıda olana el uzatıp derman olmak bizim hem inancımızın hem de ifa ettiğimiz görevin gereğidir.

Bu kapsamda, Sayın Cumhurbaşkanımızın yurt sathına yaydığı bir sinerji ile engelli kardeşlerimiz için istihdam, sosyo-kültürel ve sportif çalışmalar, sayısız proje, hizmetlerden yararlanmada pozitif ayrımcılık gibi son derece olumlu hukuki ve iktisadi süreçler yaşıyoruz. Dolayısıyla, engelli kardeşlerimizle ilgili olarak kamu kurumlarında ve toplumda dünden bugüne farkındalık ve hassasiyet parametrelerinin önemli ölçüde geliştiğini gururla ifade edebiliriz.

Tabi tüm bunlar hayata bakışla ilgili bir konu. Varlık, eşya, insan, çevre gibi konulardaki tutumunuzla ilgili. Hamdolsun medeniyetimiz bizlere sevgiyi, adaleti, merhameti öğretti. Dinine, mezhebine, meşrebine bakmaksızın mağdurun ve mazlumun yanında olmayı öğretti. Bizler de bu bilgi ve bilinçle özellikle engelli kardeşlerimizin yanında olduk, bundan sonra da olmaya devam edeceğiz inşallah.

Sizlerin hayatında engel olarak duran her konuya imkanlar ölçüsünde müdahale edecek ve engelsiz bir hayata doğru çaba ve gayret içinde olacağız.

Engelli kardeşlerimizin hayatın içinde, aktif, üretken, sorumluluk alan ve inisiyatif kullanarak yönlendiren olmaları nihai hedefimizdir. Bu kardeşlerimizi evlerinde yalnızlığa terk etmiş olmak değil, çarşıda, pazarda, camide, parkta görmek ve hayatın akışını onlarla birlikte karşılamak nihai arzumuzdur.

İnşallah devletimizin ve hükümetimizin dünden bugüne sizler için gerçekleştirdiği güzel uygulamalar hız kesmeden devam edecektir. Bizler de taşrada bunun takipçileri ve uygulayıcıları olacağız.

Önemli olan, kalbimizde insana dair sevgi engelinin olmamasıdır. Birbirimizi din, renk, ırk ve cinsiyet gibi farklılıklardan dolayı ötekileştirmek nasıl yanlış ve ilkel bir tutum ise herhangi bir kardeşimizi de engelinden dolayı dışlamak ve uzak tutmak öylesine ilkel ve kaba bir davranıştır.

Sözlerimin başında da ifade ettiğim gibi; bu kardeşlerimize karşı hem devlet uygulamalarında hem de toplumun farklı kesimlerinde her geçen gün daha güzel örnekler yaşanıyor. Artık engellisinden utanan, engellisini saklayan insan örneğimiz yok. Aksine, güçlü bir inanç ve devletine güvenle sahiplenme ve gurur duyma örnekleri var. Bundan dolayı rabbimize hamd ediyoruz. Bu duygularla sizleri tekrar en kalbi duygularla selamlıyorum. ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nüz kutlu olsun.”

‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ münasebetiyle düzenlenen programın sonunda Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünce İŞKUR’un engelli bireylere sağladığı hizmetler hakkında bilgi sunumunda bulunuldu.

Programa, Vali Kadir Ekinci ve eşi Tuba Ekinci’nin yanı sıra, Belediye Başkanı Erdal Arıkan ve eşi Nurten Arıkan, kurum müdürleri, STK temsilcileri ve engelli vatandaşlar ile aileleri katıldı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Vali, Ekinci,, engelli, vatandaşlarla, buluştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı