Haber Detayı
10 Mayıs 2019 - Cuma 02:09 Bu haber 1096 kez okundu
 
Vali Ekinci’nin ‘Engelliler Haftası’ Mesajı
Bingöl Valisi Kadir Ekinci, “Engelliler Haftası” dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
GÜNDEM Haberi
Vali Ekinci’nin ‘Engelliler Haftası’ Mesajı

Vali Kadir Ekinci, “Engelliler Haftası” dolayısıyla yayımladığı mesajda, toplumun azımsanmayacak bir parçasını oluşturan engellilerin sorunlarının gündeme getirilmesi ve hayata onların penceresinden bakılarak farkındalık yaratılması amacıyla ülkemizde her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arasında ‘Engelliler Haftası’ olarak kutlandığını anımsattı.

Hafta içinde gerçekleştirilecek farklı etkinlikler ile engellilik ve engellilerin konusunda toplumun geniş kesimlerinde var olan duyarlılığın arttırılması hedeflendiğini belirten Vali Ekinci, mesajında şunları söyledi: “Gerek doğuştan ve gerekse daha sonradan gerçekleşen engelli olma hali, sadece engelli kişilere özgü bir durum değil, tüm insanların hayatındaki ortak potansiyeldir. Unutmamak gerekir ki ‘her insan bir engelli adayıdır’. Dolayısıyla vatandaşlarımızın bunun bilincinde olması ve engelli kardeşlerimizin sorunlarına bu bilinç ve hassasiyetle yaklaşmaları gerekmektedir. Hamdolsun devletimiz ve hükümetimiz, sosyal devlet anlayışının bir yansıması olan düzenlemelerle engelli kardeşlerimizin yaşam kalitesini yükseltmek ve hayatlarını başkalarına muhtaç olmadan sürdürebilmelerini sağlamak amacıyla çeşitli tedbirler almaktadır. Aynı şekilde eğitim imkânları ve istihdam olanakları sağlayarak, engellilerimizin kendilerini toplumun bir parçası olarak benimsemelerine yardımcı olmaktadır. Bu çalışmalar sonucunda, engelli vatandaşlarımızın kültürden spora, eğitimden sanata hayatın pek çok alanında önemli başarılara imza attıklarını izlemekteyiz.

Engelli kardeşlerimizi benimsemek, oldukları gibi kabul etmek, sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak ve yaşamlarını kolaylaştırıcı önlemler almak hepimizin insani ve ahlaki sorumluluğudur. Engelli vatandaşlarımızın farklı görev ve rollerle toplumsal hayatta varlık göstermelerini sağlamak insanlarımızı daha bir yakınlaştıracak, toplumumuzu daha da güçlendirecektir. Bu duygu ve düşüncelerle; engelli kardeşlerimizin karşılaştıkları sorunların çözümünde katkısı olan tüm kuruluşlarımıza, sivil toplum mensuplarına ve duyarlı tüm hemşehrilerimize teşekkür ediyor; engellilerimize aileleriyle birlikte mutlu ve huzurlu bir hayat diliyorum”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Vali, Ekinci’nin, ‘Engelliler, Haftası’, Mesajı,
Yorumlar
Haber Yazılımı