Haber Detayı
15 Eylül 2021 - Çarşamba 08:50
 
Vali Ekinci’ye ‘Ahilik Haftası’ Ziyareti
Vali Kadir Ekinci, ‘Ahilik Haftası’ etkinlikleri kapsamında yılın Ahisi, yılın kalfası ve yılın çırağını makamında ağırladı.
GÜNDEM Haberi
Vali Ekinci’ye ‘Ahilik Haftası’ Ziyareti

13-19 Eylül Ahilik Haftası etkinlikleri başladı. Esnaf arasında yardımlaşma ve dayanışma ile toplumsal düzeni sağlamak ve usta-çırak ilişkisini düzenlemek amacıyla yüzyıllardır Anadolu’da sürdürülen bir gelenek olan ‘Ahilik Haftası’ kutlamaları kapsamında, Yılın Ahisi seçilen (Kaynakçılık ve Demir Doğramacılık) Ali Bars, Yılın Kalfası seçilen (Otomotiv Elektrikçiliği) Berat Burkankulu ve Yılın Çırağı seçilen (Kuaförlük) İsmail Berkay Buketçi, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ali Bayram, Ticaret İl Müdürü Abdulvahab Tanık ve Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Yılmaz Çapak ile birlikte Vali Kadir Ekinci’yi makamında ziyaret etti.

Vali Kadir Ekinci, Yılın Ahisi seçilen Ali Bars, Yılın Kalfası seçilen Berat Burkankulu ve Yılın Çırağı seçilen İsmail Berkay Buketçi’ye Ticaret Bakanlığı tarafından gönderilen plaket ve teşekkür belgelerini takdim etti.  

Ahilik geleneğinin yüzyıllar öncesinden esnaf ve sanatkârların örgütlenmesinin temel taşı olduğunu dile getiren Vali Kadir Ekinci, “Dünyada bir eşi olmayan bu nadide mirasın geleceğe aktarılması hepimizin ortak sorumluluğudur. Çünkü toplumsal hayatımızın önemli bir dinamiği olan esnaf ve sanatkârlarımızın kökleri bu kültüre dayanmaktadır. Bu kurum binyıllara dayanan sosyal ve kültürel hayatımızın, inanç ve ahlakımızın bir yansımasıdır.

İlimizde de esnaf ve sanatkârlarımızın ticaret ahlakı, yardımlaşma ve dayanışma gibi ilkelere dayanan bu felsefeyi en güzel şekilde yaşattığına ve yaşatacağına inancım tamdır.

Yılın Ahisi seçilen kardeşlerimin şahsında ahilik geleneğini, kültürünü devam ettiren ve yaşatan tüm esnaf ve sanatkarlarımızın ‘Ahilik Haftası’nı kutluyor, bu yıl düzenlenecek Ahilik etkinliklerinin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Vali, Ekinci’ye, ‘Ahilik, Haftası’, Ziyareti,
Yorumlar
Haber Yazılımı