Haber Detayı
25 Ağustos 2021 - Çarşamba 19:04
 
YABAN HAYVANLARI ÖLDÜRÜLÜYOR!
Yaban hayvanlarının öldürülmesine karşı yükselen tepkiler ve bölge idare mahkemelerinin iptal kararına rağmen, hayvan öldürme ihaleleri devam etti.
GÜNDEM Haberi
YABAN HAYVANLARI ÖLDÜRÜLÜYOR!

2020 yılında yaban hayvanlarının öldürülmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı Merkez Av Komisyonunca ihaleler yapıldı. Bingöl’de 7 Çengel Boynuzlu Dağ Keçisi ve 7 Yaban Keçisi olmak üzere 14 yaban hayvanını öldürme ihaleleri yapılırken, birçok kuruluş ihalelerin iptali için ülke genelinde bölge idare mahkemelerine başvurdu. Bölge idare mahkemeleri, ihalelerin iptali yönünde karar vermesine rağmen kararlar uygulanmıyor.

Mahkeme kararına rağmen Tarım ve Orman Bakanlığı Merkez Av Komisyonunca 2021 yılında yaban hayvanlarının öldürülmesi için yeni ihaleler yapıldı. Şimdi de yaban domuzları öldürülecek.

Bingöl’de yaban hayvanlarının öldürülmesi amacıyla 29 Ağustos ile 04 Eylül tarihleri arasında yabancı uyruklu avcılara yaban domuzlarının öldürülmesi için av izni verildi.

Bingöl’de geçen yıl Merkez Av Komisyonu tarafından 7 Yaban Keçisi ve 7 Çengel Boynuzlu Dağ Keçisinin avlanmasına izin verilirken, bu yıl sayı arttırıldı. 2021-2022 sezonunda, 12 yaban Keçisi ve 4 Çengel Boynuzlu Dağ Keçisinin öldürülmesi izni çıktı.

81 DERNEK TEPKİ GÖSTERDİ

Kiğı, Karakoçan, Adaklı, Yayladere, Yedisu Sosyal Yardımlaşma, Kalkınma ve Kültür Derneği koordinatörlüğünde ortak basın açıklaması yapan 81 sivil toplum kuruluşu, avcılığın cinayet olduğunu belirterek, durdurulmasını istedi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Günümüz dünyasında, insanlık, doğayı ve ekolojik yaşamı koruyup yaşatmak için büyük çabalar sarf ederken, ülkemizde "avcılık sporu" olarak adlandırılan ilkellik, devlet eliyle desteklenip, teşvik ediliyor. Anayasanın 56. Maddesi " Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir " hükmünü içerir. Bunun yanı sıra anayasada doğa, çevre ve doğal yaşam ile ilgili birçok hüküm mevcut olmasına rağmen, Peri Vadisi, Dersim, Doğu Anadolu ve ülkenin birçok yerinde, spor adı altında, yurt içinden ve yurt dışından gelen avcılara rehberler eşliğinde yabani hayvan katliamı yaptırılmaktadır. Yöre insanı tarafından kutsal sayılan yaban hayvanları, karşılığında ödenecek ama kesinlikle doğal yaşamda yarattığı yıkımın karşılığı olmayan meblağlar için vahşice katledilmekte ve bu garabete "Av Turizmi" denmektedir.

Geçen yıllarda olduğu gibi, bu yıl da bölgemizde yapılan doğa kıyımları, kasıtlı yangınlar, doğaya zarar veren yatırımlar sonucunda bölge ekosistemine büyük zararlar verilmiştir. Ülkenin kuzeyindeki sel ve heyelan, Akdeniz ve Ege' de ki orman yangınlarına gösterilen toplumsal tepki, ne yazık ki konu bizim bölgemiz olunca yeterli desteği bulamamıştır. Taraf olduğumuz uluslararası sözleşmelere göre (Avrupa'nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi (Bern), avlanması yasak olan Çengel Boynuzlu dağ keçisi başta olmak üzere, her yıl olduğu gibi, bu yıl da, birçok türün avlanması ihalesi hazırlıkları yapılmaktadır. Avlanma ihalelerinin yapılmamasını istiyoruz. Ülkelerinde yasak olmasına rağmen, yurt dışından gelen avcıların vahşi duygularını ve egolarını tatmin etmelerine müsaade etmeyeceğiz. Bu vahşetten gelecek para, çocuklarımızın emaneti olan çevremizin ve doğamızın yaşayacağı yıkımın bedeli olamaz. Bundan önce Bingöl ve civarında ki av ihaleleri için kamuoyu oluşturmuş, avcılığın cinayet olduğunu, avcılığın bir spor olmadığını, basın ve kamuoyu açıklamalarımız da belirtmiştik. Bingöl Barosu ile çalışmalar başlatmış, başarılı sonuçlar almıştık. Şimdi ise, 29 Ağustos ile 04 Eylül tarihleri arası, bir hafta süreyle, 2 organizasyon şirketi aracılığı ile yurt dışından, isimleri de belli olan avcıların bulunduğu guruba, Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne bağlı, 13. Bölge Müdürlüğü tarafından, Kiğı-Aysaklı, Yayladere-Gökçedal, Ilıcalar-Elmalı bölgesinde, avcı başına 10 Yaban Domuzu avlama izni verilmiştir. Taraf olduğumuz Bern sözleşmesinde (Sus scrofa meridionalis) tüm Yaban Domuzu türleri koruma altına alınmıştır. Doğamıza dokunmayın, sadece bölgemizde değil tüm ülkede avcılığın yasaklanmasını talep ediyoruz. Son günlerde yaşadığımız afetler, felaketlerden hiç mi ders çıkarmadık. Aynı Habitatı tekrar yaratmak para ile mümkün müdür? Bingöl Barosu ile birlikte gelişmeleri yakından takip etmekteyiz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: YABAN, HAYVANLARI, ÖLDÜRÜLÜYOR!,
Yorumlar
Haber Yazılımı