Haber Detayı
23 Eylül 2021 - Perşembe 16:40
 
YAPILANDIRMA İÇİN SON GÜN 30 EYLÜL
Sosyal Güvenlik İl Müdürü Muzaffer Çakar, SGK borçlarının yapılandırılması için son başvuru tarihinin 30 Eylül olduğunu belirterek, vatandaşların mağduriyet yaşamaması için son günü beklememelerini istedi.
EKONOMİ Haberi
YAPILANDIRMA İÇİN SON GÜN 30 EYLÜL

Borç yapılandırmalarıyla ilgili açıklama yapan Sosyal Güvenlik İl Müdürü Muzaffer Çakar, Sosyal Güvenlik alacaklarına ilişkin 7326 sayılı yasa kapsamında SGK prim borçlarının yapılandırma süresinin son ermesine bir hafta kaldığını söyledi.

Yapılandırmanın sigorta primleri, genel sağlık sigorta primleri, işsizlik sigorta primleri, idari para cezaları, iş kazası, meslek hastalığı veya malullük sonucunda doğan rücu alacakları, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar, Bağ-Kur sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğan alacakları kapsadığını ifade eden Çakar, borç yapılandırma için başvuruların; şahsen veya E-Devlet ve E-Sigorta üzerinden yapılabileceğini söyledi.

Çakar, şunları söyledi: “

Yapılandırma kapsamındaki alacaklar, gecikme cezası ve gecikme zammı yerine Yİ-ÜFE (Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi Değişim Oranı) ile güncellenecektir.

 Peşin ödemelerde hesaplanan Yİ-ÜFE’nin 90’ı, 2 taksitle ödemede ise 50’si silinecektir.

 Yapılandırmadan yararlanmak için 30.09.2021 tarihine kadar başvuruda bulunmak ve ilk taksiti en son 30.11.2021’e kadar ödemek gerekmektedir.

2021 Nisan ayı ve öncesine ait 60/g kapsamındaki genel sağlık sigortası prim borcu aslının, 31.12.2021’e kadar ödenmesi halinde gecikme cezası ve zammının tamamının tahsilinden vazgeçilecektir.

 Daha önce hiç gelir testi yaptırmamış GSS sigortalılarının, 30.11.2021 tarihine kadar gelir testine başvurmaları ve hane içindeki gelirlerinin asgari ücretin brüt tutarının üçte birinden az olduğunun tespiti halinde GSS prim borçları silinecek ve primleri devlet tarafından ödenecektir.

Borçlar ikişer aylık dönemlerde; 6, 9, 12 ve 18 taksitte ödenebilecektir. Yapılandırmanın devamı için ilk iki taksitin süresinde ödenmesi zorunludur. Aksi halde yapılandırma iptal edilir.

2021/Nisan ayı ve öncesine ait Genel Sağlık Sigortası (GSS) primlerinin 31.12.2021 tarihine kadar ödenmesi halinde, gecikme cezası ve gecikme zammı silinecek ve bu kapsamdakiler kanunun yayımı tarihinden itibaren de 60 gün ve daha fazla süreye ilişkin prim borçları olmaması halinde 31.12.2021 tarihine kadar sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek.

GSS sigortalısı olanlardan daha önce hiç gelir testi yaptırmamış olanların 30.11.2021’e kadar gelir testine başvurması halinde, GSS prim borcu, gelir testi sonucuna göre ilk tescil başlangıç tarihine göre güncellenecektir. Gelir testi sonucunda hane içindeki geliri asgari ücretin 1/3’den az olduğu tespit edilenlerin borçları silinecek ve primleri devlet tarafından ödenecektir.” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: YAPILANDIRMA, İÇİN, SON, GÜN, 30, EYLÜL,
Yorumlar
Haber Yazılımı