Haber Detayı
03 Aralık 2017 - Pazar 23:12
 
“Yapılan hastane sevk hastanesi oldu”
HDP Sözcüsü ve Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, “Bingöl, kaplıca cenneti olabilecek bir şehir, yaylalarıyla hayvancılığın merkezi olabilecek bir şehir. Dünyanın en sağlıklı şifa balını bütün dünyaya dağıtabileceğimiz bu şehir işsizlikte Türkiye rekoru kırıyor. Bingöl bebek ölümlerinde ilk sırada, yapılan hastane sevk hastanesine dönüştü. Allah’tan revamı” dedi.
GÜNDEM Haberi
“Yapılan hastane sevk hastanesi oldu”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 2. Olağan Kongresi Veysel Belgin Gençlik Merkezinde yapıldı.

Kongreye katılan HDP Sözcüsü ve Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, Bingöl’de yapılan hastanesinin sevk hastanesine dönüştüğünü söyledi.

“Böylesi bir atmosferde, zulmün, kötülün iktidar olduğu ve kötülüğün iktidardan vazgeçmek istemediği, kurumsallaşmak istediği bir atmosfer içerisinde bizlere düşen insan olmak ve insan kalma mücadelesini sürdürmektir” diyen Baydemir, şöyle devam etti: “Öyle bir zaman  diliminden geçiyoruz ki yalan, bir siyaset söylemi haline dönüşmüş durumda. Eskiden, benim çocukluk yıllarımda, daha çok Brezilya dizileri olurdu TRT’de, arkası yarın dizileri. Ama halk arasında yalan dizileri diye geçiyordu. 15 yıldır AKP iktidarının tamamı bu Brezilya dizilerindeki yalan rüzgarı gibidir. Artık bu yalan rüzgarı daha fazla uzun sürmeyecek. Mesela ne demişler; yoksullukla mücadele edeceğiz, yasaklarla mücadele edeceğiz demişlerdi ve yoksullukla mücadele edeceklerinin sözünü vermişlerdi.

Şimdi bu coğrafyaya, sadece Bingöl’e bakın, bu kadim şehir, kaplıca cenneti olabilecek bir şehir, yaylalarıyla hayvancılığın merkezi olacak bir şehir, dünyanın en sağlıklı şifa balını bütün dünyaya dağıtabileceğimiz bu şehir işsizlikte Türkiye rekoru kırıyor. Allah’tan revamı.

Sözüm ona bu şehir bakan çıkarıyor, her dönem AKP iktidarına milletvekili gönderiyor. Peki bu şehir neden bu yoksulluğu, neden bu haksızlığı kendisine reva olarak görsün. Artık sonu geldi, yalanın, dolanın hükmü ne bu ülkede ne de bu şehirde kalmayacaktır.”

“BİNGÖL BEBEK ÖLÜMLERİNDE İLK SIRADA”

Bingöl hastanesinin sevk hastanesine dönüştüğünü belirten Baydemir, “Türkiye genelindeki bebek ölümlerinde Bingöl şehri birinci şehirdir. Hastane inşa edeceklerdi, değil mi? eninde sonunda çıka çıka inşa etmiş oldukları hastane bir sevk hastanesine dönüştü. Hastalar, hastaneye gidiyor, buradaki hastane, Ankara’ya, İstanbul’a, Diyarbakır’a, civar kentlere hastaları sevk ediyor.

Hepimiz çok iyi biliyoruz ve çok iyi tanıyoruz, İdris Baluken, halkın hekimlerinden bir tanesi, hem Bingöl’de hem Diyarbakır’da kendi halkının derdine derman olma çabası içerisinde oldu. Gelin görün ki, bu iktidarın bu halka reva gördüğü çocuk ölümleridir.

Sen çıkacaksın diyeceksin ki; bir çocuk yetmez, iki yetmez, üç yetmez, dört yetmez, beş yetmez ama Bingöl’ü annemin, Bingöllü kardeşimin çocuklarını ölüme terk edeceksin. İşte onların Bingöl’e, onların bu halka, onların Kürt halkına yaklaşımının özü budur. Bundan dolayıdır ki, Kürt halkının iyilik hekimlerinden bir tanesi İdris Baluken cezaevindedir. Bu halk derman bulmasın, bu halk yarasını sarmasın diyedir ki; bu partinin neferleri cezaevindedir.

Bir partinin eş başkanları cezaevinde olsun, milletvekillerinin neredeyse yüzde 30’u cezaevinde olsun, belediye başkanlarının tamamı cezaevinde. CHP bu saldırıya maruz kalsaydı, emin olun ki şuanda tarumar olurdu. AKP bu saldırının çeyreğine maruz kalsaydı şuanda tarumar olurdu. Eğer bu hareket bütün bu saldırılara rağmen her geçen gün halkın yüreğinde, vicdanında büyüyorsa bunun tek bir anlamı vardır, hakkı, hakikati savunduğu içindir. Bu hareket gücünü, Hak’tan ve halktan aldığı içindir. Allah’ın izniyle Selahattin Demirtaş da, İdris Baluken de, Çağlar Demirel de, bütün arkadaşlarımız  Bingöl’e gelecekler, onuruyla mücadele edecekler, onurlu bir barışı mutlaka ve mutlaka bu halka armağan etmenin onurunu hem yaşayacaklar hem de bizlere yaşatacaklar.

Gün gelecek bu zalimler ve bu zulme çanak tutanlar, alkış çalanlar sizlerin yüzüne baktığında mahcup olacaklar” diye konuştu.

“AKP İKTİDAR OLSUN DİYE ÇÖZÜM SÜRECİ HEBA EDİLDİ”

Çözüm sürecinin AKP’nin iktidarı uğruna heba edildiğini vurgulayan Baydemir, şunları söyledi: “Hatırlayın bir zat vardı, eline kutsalımız olan Kur’an-ı Kerim’i alırdı, meydan meydan dolaşırdı, bu halkı, Bingöl halkını kandırmanın çabası içerisine girerdi. Oysaki o kutsalımız olan Kur’an-ı Kerim’in en büyük emirlerinden biri ‘yalan söyleme’ diyor. O kutsalımızın emirlerinden bir diğeri, ‘hırsızlık yapma’ diyor. O kutsalımızın emirlerinden bir diğeri ‘fitne ve fesatçılık yapma’ diyor. 5 yıldır sadece içerde değil, bütün Ortadoğu coğrafyasında fitne ve fesadın merkezi kaynağı olmuş AKP iktidarı.

Cumhuriyet tarihinin en büyük siyasi projesi olan çözüm süreci, maalesef AKP tek başına iktidar olsun diye heba edildi. Fitne ve fesatla çatışma ortamı tekrar körüklendi, bu halkın evlatları toprağa düşüyor. Bundan daha büyük bir zulüm olabilir mi?

Bütün bu acılar, bütün bu zorluklar, bütün bu trajediler, eninde sonunda özgürlüğün kefareti olacak, barışın kefareti olacak. Bir gün gelecek, ister biz yaşayalım, ister bizden sonra bayrağı devralacak genç arkadaşlarımız, annelerimizin huzuruna çıkacağız ve onlara onurlu bir barışın, özgürlüğün müjdesini vereceğiz.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Yapılan, hastane, sevk, hastanesi, oldu”,
Yorumlar
Haber Yazılımı