Haber Detayı
10 Nisan 2022 - Pazar 16:21
 
YELING’IN FAYDALARI
Bahar ile birlikte Bingöl Dağlarını yeşerten Çiriş Otu’nun (Yelıng), insan sağlığına birçok faydası olduğu belirtiliyor.
SAĞLIK Haberi
YELING’IN FAYDALARI

Çiriş, Dağ pırasası, Gülük, Sarı çiriş, Gulik, gibi isimler ile bilinen yelıng otu; ilk bakıldığında pırasaya benzediğinden yabani pırasa olarak anılır. Ancak pırasaya oranla daha küçüktür. Nisan ayında doğada kendiliğinden boy gösteren yelıng, sarıçiçekli ve otsudur. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun dağlarında ve İç Anadolu’da yetişmektedir.

Anadolu’da yemeği yapılan yelıng otunun Bingöl yöresinde kavurmalı, bulgurlu çorbası yapılmaktadır. Haşlanarak, yağda kızartılarak veya yumurtayla kavrularak pişirilmekte, hatta helız otu gibi bulgur pilavına katılmaktadır.

Bingöl ile birlikte birçok ilde doğal olarak yetişen yelıng otunun, birçok hastalık için de şifa deposu olduğu belirtiliyor. Uzmanlar özellikle bu otun, C vitamini açısından zengin olması nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, idrar yolu enfeksiyonlarının hızla iyileşmesini sağladığını, sivilce, egzama gibi cildiye rahatsızlıklarının iyileşme sürecine önemli katkılar sunduğunu aktarıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: YELING’IN, FAYDALARI,
Yorumlar
Haber Yazılımı