Haber Detayı
05 Aralık 2019 - Perşembe 00:10 Bu haber 922 kez okundu
 
“Yem bitkileri alanı arttı”
Son üç yılda özellikle yem bitkileri üretim sahasını arttırmayı hedeflediklerini belirten Bahadır, “Sadece 2019 yılında yem bitkileri üretim alanımız 8 bin dekardan 15 bin bin dekar alana ulaşmış durumdadır” dedi.
GÜNDEM Haberi
“Yem bitkileri alanı arttı”

İl Tarım ve Orman Müdürü Burhan Bahadır, önceki gün DAP İdaresi ile müdürlükleri arasında imzalanan protokol ile ilgili açıklama yaptı.

Yem bitkileri üretiminin yaygınlaştırılması amacıyla DAP  Kalkınma İdaresi Başkanlığına sundukları projenin kabul edildiğini ve projelerine 600 bin TL ödenek tahsis edildiğini belirten Bahadır, proje ile yem girdi maliyetlerinde düşüş yaşanacağını söyledi.

Bahadır, “Topoğrafik bakımdan dağlık ve engebeli bir yapıya sahip olan ilimizdeki toplam tarım arazisi 141.129 hektar olup yem bitkileri üretimi 8.283 hektarlık alanda  (5,8) yapılmaktadır. Gelişmiş ülkelerde 25-30 olan yem bitkileri ekiliş alanları ana gelir kaynağının hayvancılık olduğu ilimizde çok düşük kalmaktadır. Büyükbaş hayvan işletmelerinin tamamına yakını küçük ölçekli aile işletmeciliği olan İlimiz hayvancılık sektörünün rekabet gücünü koruyabilmesi ya da artırabilmesi için yem bitkileri ekiliş alanlarının ve üretim miktarlarının artırılması gerekmektedir.

Projenin uygulamaya geçmesiyle, hayvancılık işletme giderlerinin yaklaşık 60-70'ni  oluşturan yem girdi maliyetlerinde düşüşler sağlanacak olup kar marjı artacaktır. İlimizin ana gelir kaynağının hayvancılık olduğu dikkate alındığında; bu hayvanların beslenmesi için gerekli olan nitelikli kaba yem ihtiyacının çayır,  mera ve tarla arazileri içindeki yem bitkileri ekim alanlarından sağlanması gerekmektedir. Çayır ve meralardan maksimum derecede yararlanılmasına rağmen ihtiyaç duyulan kaliteli kaba yem üretimi; tarım arazileri içindeki yem bitkileri ekim alanlarını ve üretim miktarı artırılarak İlimiz için önemli bir istihdam kaynağı olan hayvancılığın karlı bir üretim sektörü haline gelmesi ve üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması için kaliteli kaba yem üretiminin artırılması sağlanacaktır” dedi.

Son üç yılda özellikle yem bitkileri üretim sahasını arttırmayı hedeflediklerini ifade eden Bahadır, “Sadece 2019 yılında yem bitkileri üretim alanımız 8 bin dekardan 15 bin bin dekar alana ulaşmış durumdadır. Her geçen gün yem bitkileri üretim alanlarımızın artması ve çeşitlenmesiyle hayvancılığımız hem sayısal hem kalitatif artış göstermektedir. Bunda 2019 yılında başladığımız çiftçi eğitim ve yayım faaliyetlerinin payı da büyüktür. Bu vesile ile proje de emeği geçen her daim  desteklerini htiğimiz  Bingöl Valimiz Sayın Kadir Ekinci’ye ve DAP Kalkınma İdaresi Başkanı Sayın Adnan Demir'e  teşekkür ediyor; projemizin Bingöllü çiftçilerimize  hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Yem, bitkileri, alanı, arttı”,
Yorumlar
Haber Yazılımı