Haber Detayı
15 Haziran 2021 - Salı 18:25
 
YENİBAŞLAR’IN YOL SORUNUNU MECLİSE TAŞIDI
HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Yenibaşlar Köyü’nün yol sorununu soru önergesi ile meclise taşıdı.
SİYASET Haberi
YENİBAŞLAR’IN YOL SORUNUNU MECLİSE TAŞIDI

Ilıcalar Beldesi Yenibaşlar Köyü’nün içinden Bingöl-Erzurum karayolunun geçmesi nedeniyle köylüler, yolda tünel yapılmasını istiyor. Köylülerin tünel talebi olumsuz karşılanırken, geçtiğimiz günlerde yolun karşısına geçmeye çalışan bir kadına aracın çarpması sonucu kadın hayatını kaybetti. Köylüler yolu trafiğe kapatarak tünel taleplerinin yerine getirilmesini isterken, HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir de, konu ile ilgili meclise soru önergesi verdi.

Aydemir, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından cevaplandırılması istemiyle sunduğu önergede, “Bingöl-Erzurum karayolu üzerinde bulunan ve Yenibaşlar Köyünü ikiye ayıran yol, köy halkının çilesi haline gelmiş durumda. Ölümle sonuçlanan birçok trafik kazasının yaşandığı yolun, köyün girişinden başlayıp Ilıcalar YBO (Yatılı Bölge Okulu) sınırları sonuna kadar alt geçitle güvenli hale getirilmesi elzem bir hal almıştır. Genel olarak yük araçlarının geçiş noktası olan yolun öğrenciler tarafından da kullanılıyor olması ve güvenli yaya yolunun olmaması yurttaşlarımızın tedirginliklerini her geçen gün arttırmaktadır.

Söz konusu güzergahta hali hazırda yol genişletme çalışması yapılmakta fakat bunun bir çözüm olamayacağı alt geçit dışında tehlikenin devam edeceği bariz ortadadır. Ayrıca yol kenarlarına kalıp şeklinde döşenmiş betonlarda köyün fiziki yapısını ve görüntüsünü fazlasıyla bozmuştur” dedi.

Aydemir, Bakan Karaismailoğlu’na şu soruları yöneltti: “

-Yenibaşlar Köyünde sık sık yaşanan trafik kazalarına sebep olan yol ile ilgili bir alt geçit çalışmanız olacak mı?

-Özellikle okul yolu üzerinde olan ve can güvenliğini tehdit eden yolda, yayalar ve öğrenciler için güvenli yaya yolu yapılacak mı?

-Köyün yola açılan evlerinin önlerine örülen betonların kaldırılması için talimatınız olacak mı?

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: YENİBAŞLAR’IN, YOL, SORUNUNU, MECLİSE, TAŞIDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı