Haber Detayı
18 Kasım 2020 - Çarşamba 19:01
 
Yer teslimi yapıldı
Kültür Mahallesinde belediye tarafından hayata geçirilemediği için TOKİ’ye devredilen kentsel dönüşüm projesi ihalesi sonuçlandı, firmaya yer teslimi yapıldı.
GÜNDEM Haberi
Yer teslimi yapıldı

Bingöl Belediyesi tarafından daha önce ihalesi yapılan, milletvekilleri ve önceki dönem belediye başkanı tarafından temeli atılan Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi, Bingöl Belediyesi tarafından hayata geçirilemedi. Önceki ihale iptal edilirken, yüklenici firmalara milyonlarca lira para ödendi. Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, konutları bu haliyle yapamayacaklarını belirterek, konut metrekarelerini düşürüp projeyi TOKİ’ye devretti.

İHALESİ 2 EKİM’DE YAPILDI

151 dönümlük alanı kapsayan Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi ihalesi TOKİ tarafından 2 Ekim’de yapıldı. 1172 konut ve 196 dükkan inşaatı ile çevre düzenlemesi işini 294 milyon 700 bin TL bedelle Güçar İnşaat aldı. Projenin başlangıç yeri olan Kültür Kavşağına proje ile ilgili asılan tabelada, yer teslim tarihi 13 Kasım 2020 günü olarak belirtildi. Bu durumda, Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesinin 13 Kasım itibariyle 600 takvim gününde tamamlanması gerekiyor.

KİRALAR YATIRILMADI

Kentsel dönüşüm projesi kapsamında hak sahiplerine Eylül ayında ödenmesi gereken 3 aylık kiralar, yatırılmadı.

Bingöl için ödenmesi gereken kira desteği Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2017 yılında 535 TL olarak belirlenmişti. Bakanlık enflasyon rakamlarını baz alarak 2018 yılında bu miktarı 595 TL’ye, 2019 yılında ise 715 TL’ye çıkardı. Bingöl için bakanlık tarafından belirlenen 2019 kira desteği miktarı 715 TL iken, hak sahiplerine her ay için 535 TL ödeme yapılmaya devam edildi. Konu defalarca yetkililere bildirilmesine rağmen güncelleme yapılmadı, hak sahipleri mağdur edildi.

Eylül ayında yatırılması gereken son üç aylık kiralar ise hala yatırılmadı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yer, teslimi, yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı