Haber Detayı
07 Nisan 2021 - Çarşamba 18:49
 
YERLİ PATENTTE HEDEF 20 BİN BAŞVURU
Türkiye’nin 2023’te yerli patent başvuru sayısını 20 bine çıkarmayı hedeflediğini belirten Başpınar, öğretim üyelerinin geliştirdiği patentler ve faydalı modellerin üniversiteler için önemli olduğunu söyledi.
EKONOMİ Haberi
YERLİ PATENTTE HEDEF 20 BİN BAŞVURU

Bingöl Üniversitesi Bilgi İnovasyon ve Teknoloji Transfer Ofisi (BÜBİN-TTO) ile Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) iş birliği kapsamında “Patent, Faydalı Model Tescil Süreci ve Yükseköğretim Kurumlarında Gerçekleştirilen Buluşlar” başlıklı seminer düzenlendi.

Çevrimiçi olarak düzenlenen programa, Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Solmaz, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkan Yardımcısı Cemil Başpınar ve  Sınai Mülkiyet Uzmanı Serkan Özkan katıldı.

Prof. Dr. Ramazan Solmaz, Türk Patent ve Marka Kurumu ile yakın ilişkilerinin sürdürülmesini arzuladıklarını belirterek, üniversite bünyesinde Türk Patent Bilgi ve Doküman Birimi kurulduğunu ve marka kurumunun destekleriyle öğretim üyelerinin konuyla ilgili gerekli eğitimleri aldığını söyledi.

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkan Yardımcısı Cemil Başpınar ise, Türk Patent ve Marka Kurumu Elektronik Başvuru Sistemi’nin (EPATS) işleyişi ve sağladığı kolaylıkları anlattı. Türkiye’de büyük bir dijital dönüşümün gerçekleştiğine dikkat çeken Başpınar, “EPATS uygulamamız e-devlet üzerinden yapılacak kimlik doğrulama ile gerçekleşiyor. Sistemde, Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvurularınızı yönetebileceğiniz bir alan var” diye konuştu.

Türkiye’nin 2023’te yerli patent başvuru sayısını 20 bine çıkarmayı hedeflediğini belirten Başpınar,  öğretim üyelerinin geliştirdiği patentler ve faydalı modellerin üniversiteler için önemli olduğunu vurgulayarak yapılan çalışmaların ticarileştirilmesi gerektiğini savundu.

“BULUŞLAR, BİR PROBLEME TEKNİK BİR ÇÖZÜM GETİREN YENİLİKLERDİR”

Sınai Mülkiyet Uzmanı Serkan Özkan da; fikri mülkiyet hakkı, buluş, patent, patentlenebilirlik kriterleri gibi konularda çeşitli bilgiler verdi.

Özkan, fikri mülkiyet haklarını, “insan düşüncesinin ürünü olan yeniliklerin sahiplerine verilen haklar” olarak tanımladı. Fikri mülkiyet haklarının genel anlamda telif hakları ve sınai mülkiyet hakları olarak ikiye ayrıldığını aktaran Özkan, “Türk Patent ve Marka Kurumu’nun sorumluluk alanına giren sınai mülkiye haklarıdır. Buluşlara verilen patent ve faydalı modeller, markalar, tasarımlar, coğrafi işaretler, sınai mülkiyet hakları alanına giriyor. Bu alanlar üzerinde birden fazla sınai mülkiyet hakkı da ortaya çıkabilir.

Buluşlar bir probleme teknik bir çözüm getiren yeniliklerdir. Tamamıyla yeni bir makine, ürün, kimyasal bileşik veya bir yöntem olabilir, ya da bilinen bir ürün veya yöntemde yapılan bir geliştirme de buluş olabilir. Patent sisteminde kişiler geliştirdikleri buluşu topluma açıklamalarının karşılığında kendilerine verilen patent ile korunurken, ticari sırlarda bilgi gizli kaldığı sürece korunur” şeklinde konuştu.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: YERLİ, PATENTTE, HEDEF, 20, BİN, BAŞVURU,
Yorumlar
Haber Yazılımı