Haber Detayı
29 Nisan 2021 - Perşembe 17:44
 
YERLİ TOHUMDAN FİDELER SATIŞA HAZIR
Çapakçur Vadisinde Bingöl yerel tohumlarından üretilen fidelerin satışına başlandı.
EKONOMİ Haberi
YERLİ TOHUMDAN FİDELER SATIŞA HAZIR

Bingöl Merkez Ahmet Dursun Düğün Salonu altında Çapakçur Vadisi bölgesinde kurulan serada üretilen domates, biber ve patlıcan fidelerinin satışına başlandı.

Bingöl’ün en iyi sebze üreticisi olan Guldar Köyünde, tohumların 4 yıl önce köylülerden toplanarak ekim-fide ve köylü mahareti ile çoğaltılmak suretiyle saflaştırıldığını belirten emekli Ziraat Mühendisi Cuma Karaarslan, “4 yıl boyunca hiçbir kimyasal gübre ve ilaç kullanılmadan sadece hayvan gübresi kullanılarak Guldar Köyünde ekim yapıldı. Buradan elde edilen tohumlar şu anda 5 dekarlık Çapakçur Vadisinde kurulan serada fide yapılarak ekime hazırlandı” dedi.

Karaarslan, şunları söyledi: “Pandemi dolayısıyla tezgah satışları kısıtlı olacaktır. Ancak isteyen köylerde, toplu siparişleri köye teslim edilmek üzere program yaptık. İsteyen vatandaşlarımız Çapakçur Vadisinde kurulan seramızdan temin edebilir, isteyen vatandaşlarımız siparişlerini 05336191341 nolu telefon ile verebilirler.

Amacımız bu alanda kurulan serada hem yerel tohumun devamlılığını sağlamak, hem de Bingöl’ün bütün alanlarında ekimi yapılarak sürdürülebilir Guldar tohumlarını korumaktır.

Yerli tohumun insan sağlığında ve tarımsal kalkınmada önemi yadsınamaz. Bu alanda yapılan çalışmamız tüm bölgeye yönelik olup, yöremiz açısından  yerel tohumun kullanılması hem sağlık hem de tarımsal değer açısından son derece önemlidir.

Guldar köyü bu domates ve biberin ana vatanı olup su ve toprak yapısı ile orman köyü olup tohumun orijinini korumak ve yeknasak tohumlar elde etmek için ana yurdu olarak seçilmiştir.

Üretici olarak kurulan altyapılar ve ürün ekiliş alanlarımız ile birlikte bu devir daim süreci ile birlikte ekim fazlası tohumların satışı ve ülke sathına yayılışı hem bölgemiz hem ülkemiz hem de bizim için oldukça önemli katma değerler sağlayan  ve dışa bağımlılığı önleyecek önemli bir çalışmadır.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: YERLİ, TOHUMDAN, FİDELER, SATIŞA, HAZIR,
Yorumlar
Haber Yazılımı